Корисні поради

Кава це звичка, пристрасть чи залежність?

Кава це звичка, пристрасть чи залежність? Кава це звичка, пристрасть чи залежність?

Людська психіка настільки тонка і складна для розуміння, що до сих пір таке явище, як залежність ставить в тупик найзнаменитіших вчених, як в області медицини, так і в сфері психології.
Сучасна людина може відчувати залежності від чого завгодно. Якщо раніше основною групою ризику були любителі випити і пограти в азартні ігри, то сьогодні список таких людей розширюється постійно. Люди, які не уявляють своє життя без сигарети або дози наркотичної речовини, сьогодні вже нікого не дивують, адже є й інші види залежності, серед яких і харчова, і комп'ютерна, інтернет-залежність та ін. До речі, деякі з «захворювань» поєднують в собі симптоми декількох видів залежностей, що значно ускладнює завдання від них позбутися. Так, деякі люди страждають від розладів харчової поведінки і не можуть уявити своє життя без постійного споживання їжі.

Інші люди не можуть позбутися наркотичної кабали, яка з психологічної проблеми переростає в фізіологічну, так як має властивість руйнувати людський організм. А ось залежність від кави можна віднести і до харчових, і до наркотичних, що значно ускладнює і долю «пацієнта» і завдання фахівця.

Правило про те, що будь-який препарат з корисного можна перетворити на отруту збільшивши його дозу, придумав ще в середні століття знаменитий Парацельс. Ця теорія може бути застосована не тільки до медикаментів, а й до їжі, і до напоїв. Так вино в помірних дозах підвищує тиск і розширює судини - але в надлишку веде до алкоголізму. М'ясо корисно для організму, але якщо щодня вживати жирне смажене м'ясо, то дуже скоро дасть про себе знати печінка і підшлункова. Те ж саме можна сказати і про каву. Одна чашка напою, що бадьорить на сніданок навряд чи зможе завдати шкоди організму. Тоді як щоденне випивання по кілька літрів кави в день може призвести до сумних наслідків і для серця, і для нервової системи.

До речі, залежність від кави або від будь-якого іншого речовини не виникає за один день. Для того щоб організм не зміг нормально функціонувати без певної дози певного продукту його потрібно, як мінімум «підсадити» на предмет залежності. Тобто, при своєчасному реагуванні на сигнали організму можна не допустити розвитку підневільності від алкоголю, нікотину або кофеїну.

Кава і кофеїн - дві великі різниці
Люди далекі від хімії і біології плутають поняття кави і кофеїну. За своєю хімічною суті кофеїн можна порівняти з теофіліном (який є в чаї) або теоброміном (який міститься в какао бобах). До речі, сліди кофеїну можна знайти в какао, тому в дуже невеликих дозах він присутній і в звичайному шоколаді. З огляду на особливі властивості речовини, без кофеїну не обходиться фармакологія, адже в деяких препаратах він використовується з лікувальною метою. Але повертаючись до Парацельсу і його теорії про дозу - вся справа в кількості. Споживання кофеїну у великій кількості (кілька щоденних обов'язкових чашок еспрессо) призводить до таких наслідків:

- Підвищується температура тіла;
- Підвищується кров'яний тиск;
- Посилюється діяльність серцево-судинної системи;
- Розширюються кровоносні судини;
- Розширюються бронхи;
- Посилюється м'язова діяльність;
- Посилюється сечовипускання.
- Здавалося б, деякі з симптомів можна віднести до позитивних. Але рано чи пізно вони виходять за рамки норми і призводять до розвитку різних захворювань, як хронічних, так і гострих.

Тобто, підвищений тиск перетворюється в високе, а активізація роботи серця - в прискорене серцебиття. М'язова активність трансформується в тремтіння, виникають панічні стани (страх, нервозність) і підвищується потовиділення.

Перед тим, як самостійно діагностувати у себе залежність від кави не заважає проконсультуватися з лікарем, адже реакція на дію кофеїну у кожного організму своя. Але в будь-якому випадку при регулярному споживанні кави у великих кількостях, у людини не тільки розвивається залежність, а й знижується поріг чутливості на дію кофеїну. Тобто, для досягнення аналогічного ефекту бадьорості щоденну дозу доведеться підвищувати. Правда, фахівці рекомендують не кількість порцій збільшувати, а докласти максимум зусиль для того, щоб позбутися від кавової кабали, тим більше, що сьогодні це зробити не так складно.

Кава - офіційно це не наркотик
Відповідно до класифікації МОЗ, кофеїн не входить в число тих наркотичних речовин, які викликає звикання. Але в той же час все більше людей відчувають свою неможливість нормально жити і працювати без чергової чашки міцного еспресо (що характерно саме для стану залежності від чого-небудь).

Якщо людина не може нормально прокинутися, і приступити до робочого дня не випивши чашку (а то й не одну) міцного еспресо або американо - значить варто задуматися про можливе звикання організму до напою. Якщо після обіду, чи не випивши одну-дві порції кави, людина засинає і відчуває занепад сил - значить, пора задуматися.

Проблема в тому, що залежність від кави не вважається соціальним злом (на відміну від наркотичної кабали) і через це вона не приваблює пильної уваги ні «залежних», ні лікарів.

Чому ми звикаємо до кави?
Якщо кофеїн не наркотик і не викликає звикання до себе, то чому все більше людей відчувають потребу в чашечці підбадьорливого напою?

Залежними стають не за день, і навіть не за тиждень. Щоб розвинути в собі стійку залежність від кави потрібно неабияк постаратися.

Причин виникнення звикання до кави кілька, але найголовнішими є 

- порушення сну. Так споживання кави збільшується в міру того, як людина все частіше не висипається. В даному випадку кожна чашка кави потрібна для того, щоб підбадьоритися, відігнати сонливість і привести себе в робочий стан. Позбутися від кавової кабали в даному випадку можна, переглянувши свій розпорядок дня і виділивши побільше часу на сон;

- високі технології (тобто комп'ютери). Науково доведено, що штучне освітлення робить сильний вплив на біологічний годинник людського організму. Тобто, світло випромінюється монітором, сигналізує організму що зараз «день», навіть якщо далеко за північ. В результаті такого збою настає порушення сну, для мінімізації наслідків якого потрібно регулярне вживання кави. Якщо при звичайному недосипі, викликаного неправильним розпорядком дня, вирішити проблему досить просто, то позбутися від потреби від кофеїну комп'ютерної природи набагато складніше. Єдиний варіант - обмежити час сидіння за монітором, особливо ввечері.

Одне з основних умов «позбавлення» від залежності це визнати, що вона у людини є і захотіти її позбутися.

Ознаки існуючої проблеми
Існують певні симптоми, які дозволяють визначити, що людина не може прожити без кави і є залежним:

- ви можете приготувати каву де завгодно і навіть без кавоварки;
- ви знаєте на смак всі варіанти кавових напоїв, включаючи латте, еспресо, макиято, американо і інші;
- одна згадка про каву викликає у вас позитивні емоції і передчуття «дози» задоволення;
-вранці без чашки кави до вас краще не наближатися;
- ви навіть за запахом запросто відрізните істинний еспресо від його жалюгіднї копії без кофеїну;
- кава без кофеїну ви вважаєте збоченням;
- ви можете замінити чашкою американо сніданок, а чашкою капучино цілий обід;
- ви готові витрачати неймовірну кількість грошей на покупку чергової чашки кави;
- ви не бариста але розбираєтеся в ароматах, сортах і сумішах не гірше професіонала;
- в сусідній кав'ярні вас впізнають навіть прибиральниці і охорона;
- бариста починає готувати ваше замовлення, як тільки ви з'являєтеся на порозі його закладу;
- ви не спілкуєтеся з любителями чаю та інших легких напоїв;
- всі наукові дослідження про шкоду кави ви вважаєте замовними
- у вас вдома є цілий арсенал агрегатів і пристосувань для приготування кави;
- всі десерти, морозиво і лікери ви замовляєте тільки з кавовим смаком.

Якщо ви дізналися в цьому описі себе - ви залежні від кави!

А ось позбавлятися від цієї звички, що стала вашою другою натурою чи ні, вирішувати тільки вам. На щастя, сучасні методики такі як центр здорова країна дозволяють позбутися навіть від самих шкідливих звичок і найскладніших форм залежності.