Корисні поради

Стадії алкогольної залежніості

Стадії алкогольної залежніості Стадії алкогольної залежніості

Алкогольна залежність ділиться на три стадії. На першій стадії формується психічна залежність, на другий - розвивається фізична залежність, а третя стадія фінальна - класичний варіант алкоголізму в звичайному його розумінні.

Перша стадія розвитку алкогольної залежності
До цього періоду хвороби, алкоголік, як правило, втрачає захисний блювотний рефлекс і набуває здатності випивати великі дози спиртного. Блювота може виникати після тривалих перерв в алкоголізації; на тлі запою, коли загострюються хронічні захворювання органів шлунково-кишкового тракту; а також при отруєннях сурогатами алкоголю, якими зараз забиті всі продовольчі магазини. Періодичний сплеск захисних реакцій не зупиняє хворого, він продовжує пити, і до синдрому зміненої толерантності приєднуються інші ознаки першої стадії алкоголізму.

В першу чергу, це зниження і втрата кількісного контролю над дозою випивання спиртних напоїв. Людина, починаючи пити, не може вчасно зупинитися, що призводить до розвитку середніх і важких ступенів сп'яніння. Спочатку контроль втрачається рідко і після великих доз алкоголю, а потім все частіше і частіше.

Форма вживання алкоголю в цей період зазвичай епізодична за типом одноразових ексцесів з інтервалом від кількох днів або тижнів. Між ними алкоголь або не вживається, або вживається в невеликій кількості. Ось так виглядає класичний стереотип на першій стадії хвороби.

Психічна залежність (патологічний потяг до алкоголю), яка є одним з основних синдромів цього періоду, рідко і відразу усвідомлюється самим хворим і його оточенням. Алкоголік не розуміється, що у нього з'явилася алкогольна залежність до спиртного, а якщо і розуміє, то всіляко заперечує. Працює система самообману і ілюзій. Навіть інші люди відносяться до алкоголіка на цій стадії хвороби, як до здорової людини. Його часто вважають душею компанії або просто веселою людиною.

Виразний ознака психологічної залежності - триваюче вживання алкоголю, незважаючи на виникнення проблем, і шкідливих наслідків, явно не пов'язаних з алкоголізацією.

Ознаки першої стадії алкогольної залежності:

Синдром зміненої толерантності, який проявляється у втраті захисного блювотного рефлексу і здатності випивати все більшу і більшу кількість спиртних напоїв.
Втрата контролю над дозою алкоголю, що вживається, що призводить до розвитку сп'яніння. Так званий «синдром першої чарки».
Поява патологічного потягу до алкоголю, яке проявляється в активному прагненні до алкоголізації.
Формування психічної залежності від алкоголю, яка змушує людину пити знову і знову, незважаючи на виникнення серйозних проблем.

Друга стадія алкогольної залежності
Період клінічно розгорнутого алкоголізму, що дає нам 80% пацієнтів. Це відбувається, по всій видимості, тому, що вони на ранніх стадіях захворювання не звертаються за допомогою, так як не вважають себе хворими, а до пізніх стадій багато хто не доживає. Для розквіту алкогольної хвороби найбільш типові два синдрому: похмільний синдром і так зване плато толерантності.

Похмільний синдром, сформований в попередній період, у другій стадії виникає практично після кожного масованого вживання алкоголю. Особливо вираженим він буває після запоїв. Бажання похмелитися за інтенсивністю часто перевершує інші почуття. Триває похмілля, як правило, від декількох днів до декількох тижнів, а ще місяця півтора тягнеться астеноневротичний синдром: поганий сон і швидка стомлюваність, дратівливість, зниження працездатності. Якщо людина на цій стадії запиває хоча б раз в два місяці, то в нормальному стані він бувати не встигає.

«Плато толерантності» являє собою класичний варіант постійної алкоголізації. Якщо на ранніх стадіях хвороби організм адаптувався до вступу великих доз, і його стійкість до спиртного постійно зростала, то на другій стадії вона досягає максимальних величин і тримається на цьому рівні, на протязі багатьох років. Такий алкоголік може випивати кілька літрів горілки кожен день, практично без тверезих проміжків. Максимум спиртного випивається у вечірні години, тому на роботі це тривалий час може не відбиватися.

Таким чином, у другій стадії алкогольної залежності відбувається поділ форм вживання спиртного: циклічну і постійну. Навіть ця стадія залежності на тлі загальної алкоголізації часом може вважатися варіантом норми, хоча вже чітко визначається звуження діапазону життєдіяльності людини.

Третя стадія алкогольної залежності
Для останньої стадії характерно остаточне руйнування головного мозку, що призводить до алкогольної деградації людини. Форми вживання алкоголю в цей період відображають останній сплеск життєвих сил і резервів організму. Це запої і постійне пияцтво на фоні зниженої толерантності. При запої вживання алкоголю відбувається циклічно - запої, які не рідко бувають по тривалості більше тижня. Тверезий проміжок зазвичай недовгий, щонайбільше місяць. Алкоголізація відбувається цілодобово і закінчується в зв'язку з фізичною неможливістю алкоголіка пити далі. Після чого розвивається синдром відміни. Похмілля, як правило, більш тривале, ніж запій. Тяжкість похмілля в цій стадії максимальна за весь період розвитку хвороби. Часто виникають важкі ускладнення: біла гарячка і судомні напади. Постійне вживання характеризується вираженим зниженням толерантності до алкоголю. Алкоголік змушений вживати спиртне невеликими порціями, практично цілодобово, в тому числі і вночі. Прогресуюче зменшення разової і добової дози алкоголю відбувається за рахунок виснаження практично всіх органів і систем.

Що необхідно для успішного лікування алкогольної залежності?

Першою і абсолютно необхідною умовою успішного лікування є бажання самого пацієнта. Якщо людина хоче пити, ніхто проти волі нічого зробити не зможе. Ніхто, крім самої людини, хворого на алкогольну хворобу, проблему не вирішить. Близькі люди, рідні, лікарі можуть тільки допомогти тому, хто сам хоче позбутися залежності, але ніяк не зробити це за нього.

При виборі лікувального закладу, потрібно звернути увагу на наступні речі: допомога має мати ретельний індивідуальний підхід. Оцінюватися повинно все: стаж алкоголізації, форма вживання, темп розвитку. Уже на етапі визначається частина хворих, з будь якою фоновою патологією, яка багато в чому обумовлює тяжкість і швидкість розвитку алкоголізму. Наприклад, деякі ендокринні захворювання (тиреотоксикоз), неврози, так звані межові психічні розлади. Найчастіше успішної медикаментозної корекції подібних станів, так наприклад лікують алкоголізм в Одесі досить, щоб позбавити людину від алкогольних проблем. Частина пацієнтів після первинного обстеження може також бути направлена ​​до психологів і психотерапевтів. Це, в основному, люди на ранніх стадіях алкогольної залежності або поки ще тільки зловживають алкоголем, у яких залежність ще не розвинулася. Робота з фахівцями в цих випадках часто дає хороші результати і зупиняє розвиток хвороби.

Тому довіряйте лікування тільки професіоналам. Перед початком лікування, порівняйте лікувальні заклади, прочитайте відгуки про них і тільки тоді починайте лікування, так, як  лише при правильно підібраному методі і при виборі грамотного закладу лікування, можна добитися тривалої ремісії, тобто періоду без алкоголю, і іноді вже цього досить, щоб людина оцінила переваги тверезого життя і назавжди позбувся алкогольної залежності.