Корисні поради

ІШЕМІЧНА ХВОРОБА СЕРЦЯ симптоми і лікування

ІШЕМІЧНА ХВОРОБА СЕРЦЯ ІШЕМІЧНА ХВОРОБА СЕРЦЯ

Ішемічна хвороба серця - хронічне захворювання, обумовлене недостатністю кровопостачання серцевого м'яза. Порушення кровообігу пов'язано з порушенням роботи коронарних артерій, які і здійснюють кровопостачання міокарда, тобто серцевого м'яза. У зв'язку з цим друга назва ішемічної хвороби - коронарна хвороба серця; і це захворювання є серйозною загрозою здоров'ю, і навіть життя людини.

В основному ішемічна хвороба виникає у людей старше 30 років, причому чоловіки хворіють частіше за жінок. Половина смертей в результаті серцево-судинних захворювань припадає на частку ішемічної хвороби. В Україні ж проблема стоїть особливо гостро: в нашій країні рівень поширеності ІХС та смертності від ІХС один з найвищих в Європі. За даними ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров'я) на кінець XX століття в європейських країнах з добре розвиненою медициною щорічна смертність від ІХС серед пацієнтів старшого віку становить 745 випадків на 100 тис. населення, а в країнах СНД цей показник виявляється майже в 4 рази вище. Найсумніше, ця різниця між рівнями смертності набагато більше серед молодих пацієнтів: якщо в Європі на 100 тис. населення вмирають від ІХС 23 людини, то показник по країнах СНД - понад 120 випадків на 100 тис. Крім того, серед хворих на ішемічну хворобу дуже часті випадки інвалідності і, відповідно, часткової або повної втрати працездатності. Все це перетворює поширеність ІХС з суто медичної проблеми в проблему соціально-економічну, яка до того ж може торкнутися кожного з нас. У зв'язку з цим, важливо мати уявлення про цю хворобу, що, можливо дозволить запобігти її розвиток або вжити своєчасних заходів для її ефективного лікування.

ішемічна хвороба серця лікування

Отже, ішемічна хвороба серця має кілька форм:

    стенокардія
    інфаркт міокарда (гостра недостатність кровопостачання міокарда)
    хронічна серцева недостатність

Стенокардія - найлегша форма ішемічної хвороби: спазм артерій перешкоджає притоку крові, що живить серце.

Напади стенокардії можуть бути викликані наступними причинами:

    сильне емоційне перенапруження
    алкоголь
    підвищення артеріального тиску
    дуже низька або дуже висока температура навколишнього середовища
    підвищена температура тіла
    переїдання

Спазм судин зазвичай триває недовго, і не так сильно знижує кровотік до серця, тому можна вважати, що стенокардія - найлегша форма ішемічної хвороби.

Серцева недостатність виникає через недостатнє постачання кисню. Насправді, серце цілодобово здійснює величезну роботу, тому серце потребує постійного, стабільного і повноцінного постачання кисню. При його нестачі в міокарді починають накопичуватися токсичні продукти і виникає біль. Крім того, сила скорочень міокарда в умовах хронічного дефіциту кисню і поживних речовин (які надходять до серця по вінцевим, або коронарним, артеріям) в міокарді відбуваються такі зміни, які ведуть до його слабкості. Тоді кров не тільки погано надходить в артерії, а й починає застоюватися у венах, по яким вона тече до серця. Так виникає хронічна серцева недостатність.

Ішемічну хворобу не можна «запускати» ні в якому разі, оскільки при її розвитку занадто великий стає ризик інфаркту міокарда.