Корисні поради

СТЕНОКАРДІЯ симптоми і лікування

Стенокардія лікування Стенокардія лікування

Напади раптового болю в грудях внаслідок гострого браку кровопостачання міокарда - клінічна форма ішемічної хвороби серця, яка називається стенокардією, або, як її іноді називають, "грудна жаба", так як виникають при нападі болю характеризуються здавлюванням, стискаючими відчуттями, почуттям обтяжливого «стороннього» тіла в грудях.

Атеросклероз вінцевих (коронарних) артерій, що обмежує просвіт артерій, викликає дефіцит кровопостачання міокарда, що, в більшості випадків, і обумовлює прояви стенокардії. Грудна жаба, по своїй суті не що інше, як стан гострої, тобто раптово виникаючої, коронарної недостатності.

Ослаблення кровообігу в органі або в будь-якій ділянці внаслідок зменшення припливу крові іменується ішемією. В ураженій ішемією ділянці міокарда порушується кисневий обмін. У зв'язку з цим накопичуються недоокислені речовини, нервові закінчення реагують на це небезпечне порушення больовим сигналом.

Спочатку недостатність кровопостачання має відносний характер і виявляється тільки при значному фізичному навантаженні, коли потреба м'язів серця в поживних речовинах і кисні різко зростає. У таких випадках говорять про стенокардійні напруги, напади які нерідко виникають при швидкій ходьбі, підйомі в гору і припиняються після того як хворий зупиняється. Напади виникають і від хвилювання, коли сильно б'ється серце, підвищується артеріальний тиск, створюючи навантаження на серце. Вони можуть бути викликані курінням, вживанням алкоголю, їжею. Прогресування хвороби веде до появи болю і в стані спокою, нерідко вночі. Виникає так звана стенокардія спокою.

стенокардія

Нерідкі випадки, коли стенокардія викликана спазмом коронарних артерій, так що строгої відповідності між ступенем атеросклерозу вінцевих артерій і проявами стенокардії не існує. Різко виражений атеросклероз коронарних артерій може протікати без нападів стенокардії. Навпаки, важкі, тривалі напади болю нерідко спостерігаються при незначному ураженні атеросклерозом коронарних артерій, а іноді і при абсолютно нормальних вінцевих судинах. Тривалі напади стенокардії можуть закінчитися повним припиненням струму крові по одній з вінцевих артерій. При цьому порушується живлення відповідної ділянки серцевого м'яза (міокарда), і настає його омертвіння, тобто виникає інфаркт міокарда - дуже тяжке ускладнення стенокардії.

Частими причинами розвитку нападу стенокардії є:

- надмірне фізичне напруження на тлі недостатнього кровопостачання серцевого м'яза (зазвичай у осіб, які не займаються фізичною працею, фізкультурою і спортом),
- надмірне нервово-психічне напруження, що приводить до рефлекторного спазму вінцевих артерій,
- зловживання курінням (нікотин не тільки сприяє підвищенню артеріальної напруги, але і спазму вінцевих артерій),
- вплив холоду (вдихання ротом холодного повітря, питво дуже холодних напоїв, прийом надмірно холодних готових страв, загальне переохолодження).

Якщо трапився приступ стенокардії, необхідно викликати «Швидку допомогу» і прийняти нітрогліцерин. Нітрогліцерин краще прийняти сидячи, а не стоячи, так як в вертикальному положенні кров затримується в розширених венозних судинах ніг, нерідко падає артеріальний тиск і може розвинутися непритомність.

Після першого нападу стенокардії треба відразу ж звернутися до лікаря-кардіолога і ретельно виконувати всі його призначення і рекомендації.