Корисні поради

СЕРЦЕВА НЕДОСТАТНІСТЬ лікування

Серцева недостатність лікування Серцева недостатність лікування

Серцева недостатність - це недостатність кровообігу. Хронічна серцева недостатність - це стан, при якому серце (як насос) не справляється зі своїми функціями, не забезпечує нормального кровообігу. Сама по собі серцева недостатність не є самостійним захворюванням, так називається стан, коли серце втрачає здатність забезпечувати організм необхідною кількістю крові. Причин цього стану багато: ішемічна хвороба серця, пороки серця, артеріальна гіпертензія, дифузні захворювання легенів, міокардит, дистрофія міокарда та ін.

Зазвичай серцева недостатність розвивається повільно. Механізм її розвитку включає багато етапів. Наявні у пацієнта захворювання серця призводять до збільшення навантаження на лівий шлуночок. Щоб впоратися з підвищеним навантаженням м'яз серця гіпертрофується (збільшується в об'ємі, потовщується) і деякий час підтримує нормальний кровообіг. Однак в самому гіпертрофованому серцевому м'язі порушується живлення і доставка кисню, тому що судинна система серця не розрахована на його збільшення в обсязі. Відбувається склероз м'язової тканини і безліч інших змін, які, врешті-решт, призводять до порушення функції м'яз серця, в першу чергу до порушення його скорочення, що викликає недостатність викиду крові в судини, і розслаблення, що викликає погіршення харчування самого серця. Якийсь час організм намагається допомогти серцю: змінюється кількість гормонів в крові, стискаються дрібні артерії, змінюється робота нирок, легенів і м'язів.

При подальшому розвитку недостатності, організм вже не справляється зі здійсненням компенсації. Спочатку страждає лівий шлуночок, так як серце не встигає перекачувати кров з великого кола кровообігу.

До основних і найбільш помітним проявів синдрому серцевої недостатності відноситься задишка, що виникає іноді навіть в стані спокою або при мінімальному фізичному навантаженні. Крім того, на можливість наявності серцевої недостатності вказує посилене серцебиття, підвищена стомлюваність, обмеження фізичної активності і надлишкова затримка рідини в організмі, що викликає набряки. Недостатнє кровопостачання організму лежить і в основі такої яскравої ознаки серцевої недостатності як посиніння нігтів або носогубного трикутника при звичайній плюсовій температурі повітря, що може свідчити про поразку правого шлуночка.

При серцевій недостатності уповільнюється, і мозковий кровообіг, з'являються запаморочення, потемніння в очах, непритомність.

При запущеній формі серцевої недостатності шкіра стає тонкою, в'ялою, ненормально блискучою, «згладжується малюнок», набряки покривають все тіло, відбувається виснаження.

Що ж стосується гострої серцевої недостатності, то це грізна, але рідкісна форма захворювання. Вона проявляється несподіваним або раптовим нападом задухи (серцевої астми), частіше в нічний час, і вимагає невідкладної медичної допомоги. Гостра серцева недостатність ускладнена набряком легень. У подібному випадку лікар-кардіолог усуває набряк на місці, але, тим не менш, госпіталізація хворого обов'язкова.

серцева недостатність

Мета лікування серцевої недостатності збільшити тривалість життя хворого і покращити якість його життя. Перш за все, намагаються лікувати основне захворювання, яке призвело до цього стану. Часто застосовуються хірургічні методи (проводять відкриті операції на серці). У лікуванні власне серцевої недостатності важливо знизити навантаження на серце і збільшити його скоротливу здатність.

Пацієнту рекомендують зменшити фізичне навантаження, більше відпочивати, зменшити кількість солі і жиру в їжі та обов'язково вести здоровий спосіб життя.