Корисні поради

ВСД (вегето-судинна дистонія) лікування

Вплив окуляри Polaroid на зір Вплив окуляри Polaroid на зір

Вегето-судинна дистонія (ВСД, вона ж - нейроциркуляторна дистонія, НЦД) - це властиві лише вітчизняній медицині застарілі назви вегетативної дисфункції. Цей синдром включає в себе різноманітні за походженням і проявів порушення вегетативних (що відносяться до роботи внутрішніх органів) функцій, зумовлені розладом їх нервової регуляції. Зустрічається вегето-судинна дистонія досить часто - як у дітей (12-25%), так і у дорослих (до 70%). Це наслідок того, що наростаючий темп сучасного життя вимагає повної віддачі внутрішніх ресурсів і сил в процесі навчання і роботи, прискорює стресові ситуації.

Причиною вегетативної дисфункції можуть бути: спадкові фактори (як правило, вони проявляються вже в дитячому віці), захворювання центральної і периферичної нервової системи (особливо гіпоталамуса, лімбічної системи, стовбура мозку), деякі хронічні захворювання (в основному шлунково-кишкової та серцево-судинної систем), хронічні стреси, перевтоми і перенапруження. Найчастіше цей стан виникає у вигляді розладів - неврозу, основним або єдиним проявом якого стають порушення, що імітують симптоми хронічних захворювань.

Загальний механізм розвитку розладів виглядає приблизно так: в результаті сильного стресу або переживання (особливо на тлі психологічної перенапруги або виснаження) психіка людини як би витісняє травматичну ситуацію, яку не в змозі переробити. Таке "витіснене" переживання породжує різні невротичні прояви, причому найчастіше його "мішенями" стають саме внутрішні органи. Сприяють такого розвитку подій початкова недосконалість вегетативної регуляції, соціально-культурні чинники, психологічні риси (особливо нездатність словесно висловити свої душевні переживання). Ситуацію можуть додатково погіршити супутня депресія, істерія, емоційна нестійкість, тривожність, іпохондрія, тютюнопаління та зловживання алкоголем.

всд симптоми

Виникаючі симптоми ВСД залежать від типу вегетативних порушень. Для хворого характерні підвищена стомлюваність, слабкість, млявість, порушення сну за типом безсоння або сонливості, пригнічений настрій. Також у хворого спостерігаються ознаки порушень роботи різних органів і систем. З боку порушень нервової системи з'являються головні болі, запаморочення, непритомність і підвищення температури до 37,5 С і вище. Порушення в роботі шлунково-кишкового тракту представлені болями в животі, порушенням роботи кишечника. З боку серцево-судинної системи порушення проявляються болями в області серця, підвищенням або зниженням артеріального тиску, появою шумів в серці. При порушеннях в дихальній системі з'являються утруднення дихання, задишка при незначних навантаженнях. Ознаками порушень в сечовидільної системи є рясні часті сечовипускання, часто є схильність до підвищення кількості сечовипускань у нічний час. Ознаки дистонії можна виявити в будь-якому віці. Вегето-судинна дистонія може протікати приховано, мати постійну течію або бути у вигляді нападів (вегетативні кризи). Кризи часто виникають при підвищених емоційних навантаженнях, розумовому і фізичному перенапруженні, при різних інфекційних захворюваннях. Вони можуть бути тривалими або короткочасними (від декількох хвилин до декількох годин).

всд йога

Діагностика і лікування ВСД (вегето-судинна дистонія), в першу чергу необхідно виключити органічне захворювання відповідної системи за допомогою профільного фахівця і призначених їм досліджень. Далі діагностичний пошук і лікування проводить психоневролог, що допомагає пропрацювати психологічний матеріал, який призвів до розвитку вегетативної дисфункції. При цьому ніякого сорому тут бути не повинно - важливо розуміти, що від цих дуже неприємних проявів можна і потрібно позбутися. Тим більше, що неврози - це не шизофренія і подібні до неї по тяжкості захворювання, що знаходяться у віданні психіатрів. Для підтримки успіху лікування і профілактики вегетативної дисфункції можна порекомендувати навчання дихальної гімнастики, оволодіння однією з методик релаксації (йога і т.п. - на свій смак), відмовитися від тютюнопаління та регулярного прийому алкоголю. І, звичайно, в повсякденному житті не можна забувати про чергування роботи з прогулянками, відпочинком і спілкуванням з цікавими вам людьми.

Якщо Ви страждаєте вегето-судинною дистонією, в нас Ви можете записатися на прийом до невролога, який підбере Вам найкращий і дієвий спосіб лікування.