Корисні поради

Кардіоміопатія діагностика та лікування

Кардіоміопатія Кардіоміопатія

Кардіоміопатії - це назва ряду захворювань м'язу серця (міокарда), що супроводжуються різними порушеннями серцевої діяльності.

При кардіоміопатії найчастіше страждає міокард і функція шлуночків серця. Існує кілька різновидів кардіоміопатій, що розрізняються між собою особливостями ураження серцевого м'яза. Найбільш часто зустрічаються такі каріоміопатіі:

    ділатаційна (застійна),
    гіпертрофічна,
    рестриктивна.

У них різні клінічні прояви, різний прогноз, але вони мають загальні ознаки, що дозволяють їх об'єднати під загальною назвою:

    відсутні ознаки запальної реакції в організмі
    збільшені розміри серця
    є схильність до утворення тромбів
    серцева недостатність, що викликається кардіоміопатіями, лікується з великими труднощами

Дилатаційна кардіоміопатія - захворювання серцевого м'яза, при якому на перший план виходить порушення насосної функції серця з розвитком хронічної серцевої недостатності. Це одна з найпоширеніших кардіоміопатій. Найхарактернішою рисою захворювання є дилатація (розширення) камер серця, переважно його лівого шлуночка. Дилатаційну кардіоміопатію ще називають застійною через нездатність серця при даному захворюванні повноцінно перекачувати кров, внаслідок чого ця кров «застоюється» в органах і тканинах організму.

Гіпертрофічна кардіоміопатія - захворювання, що характеризується самостійним, не залежним від інших захворювань серцево-судинної системи значним потовщенням (гіпертрофією) стінок шлуночків з одночасним зменшенням їх внутрішнього обсягу.

Рестриктивна кардіоміопатія (від латинського слова restrictio - «обмеження») - захворювання, що характеризується вираженим зниженням розтяжності міокарда, обумовленим різними причинами, і що супроводжується недостатнім кровонаповненням серця з подальшим розвитком хронічної серцевої недостатності. Рестриктивна кардіоміопатія - найменш вивчена і найменш поширена з усіх кардіоміопатій.

Кардіоміопатії бувають первинними і вторинними (специфічними). Причини виникнення первинних кардіоміопатій на сучасному етапі розвитку медичної науки достовірно не встановлені. Появі ж вторинних кардіоміопатій завжди передують абсолютно конкретні події: ушкодження міокарду, деякі самостійні захворювання, дефіцит вмісту в організмі ряду мікроелементів і вітамінів і т.д.

При гіпертрофічній кардіоміопатії роблять хірургічну корекцію субаортального стенозу.

При розвитку серцевої недостатності обмежують фізичні навантаження, призначають дієту зі зменшеним вмістом солі і рідини, сечогінні засоби, антагоністи кальцію.

При діагностиці цього захворювання, перш за все, враховують анамнез хворого, результати інструментальних і лабораторних досліджень. Призначаються обстеження як самого серця, так і інших органів, залучених до процесу.

Необхідні дослідження:

    Електрокардіографія.
    МРТ.
    Ехокардіографія.
    Вентрикулографія.
    Рідко катетеризація серця.
    Біохімічні та клінічні аналізи крові.

Пацієнтам, які страждають таким захворюванням рекомендується також слідкувати за ритмом серця і тиском. Для цього є безліч автоматичних тонометрів http://www.medtechnika.com.ua, які можна підібрати для себе і завжди застосовувати, як тільки є потреба.


Лікування кардіоміопатії.

У загальні рекомендації входить обмеження фізичної активності, зменшення споживання солі і так далі.

У медикаментозну схему лікування кожної форми кардіоміопатії додаються препарати, що знімають характерні симптоми.

Наприклад, для лікування дилатаційною застосовуються сечогінні і ліки, що допомагають при серцевій недостатності.

Лікування гіпертрофічної форми кардіоміопатії направлено на поліпшення скорочувальної функції міокарда.

Призначаються гіпотензивні, антиаритмічні, сечогінні препарати, серцеві глікозиди. У важких випадках показано хірургічне втручання, таке як протезування мітрального клапана, септальний міотомія або трансплантація серця.

Профілактика кардіоміопатії.

Специфічних заходів профілактики не існує, але можна своєчасно лікувати фонові захворювання, що погіршуються протягом кардіоміопатії.