Корисні поради

Ендокардит

Ендокардит лікування Ендокардит лікування

Ендокардит

Ендокардит - це запальне інфекційне захворювання, при якому вражається внутрішня оболонка серця - ендокард.

Ендокардит зазвичай виникає при попаданні в організм інфекції - бактерій або грибків. Ця інфекція може потрапити на внутрішню оболонку серця найчастіше з інших вогнищ інфекції в організмі. При ендокардиті інфекція може вражати також і серцеві клапани, і внутрішню оболонку найближчих сусідів. Ця ж інфекція може викликати одночасне захворювання нирок, печінки і селезінки. При відсутності лікування ендокардит може призвести до ураження клапанів серця і привести до пороку (так званому придбаному пороку серця). Ці вади серця можуть мати життєво-важливі наслідки. Лікування ендокардиту включає в себе застосування антибіотиків, а у важких випадках - хірургічне лікування.

Ендокардит інфекція

Симптоми ендокардиту

Ендокардит може розвинутися як повільно, так і досить швидко - в залежності від причини і наявності супутніх захворювань у пацієнта.

До симптомів ендокардиту відносяться:

    Лихоманка
    Озноб
    Поява нових або зміна наявних раніше серцевих шумів
    Втома
    Біль в суглобах і м'язах
    Нічна пітливість
    Задишка
    Блідість шкірних покривів
    Постійний кашель
    Набряки на ногах, в області живота
    Нез'ясовне зниження ваги
    Гематурія (кров у сечі)
    Біль в області селезінки
    Вузлики Ослера - червоні, хворобливі вузлики під шкірою на пальцях
    Червонуваті або фіолетові точкові плями

Коли необхідно звернутися до лікаря

Якщо у Вас відзначаються описані вище ознаки, які можуть зустрічатися при ендокардиті, особливо якщо у Вас високий ризик цього захворювання, наприклад, якщо Ви страждаєте пороком серця, або перенесли раніше ендокардит, то слід звернутися до лікаря.

Інфекційний ендокардит

Причини ендокардиту

Ендокардит виникає тоді, коли в кровотік потрапляють мікроби, які потім вражають клапани серця. Найчастіше з мікроорганізмів, які викликають ендокардит, можуть бути бактерії, але можуть бути і грибки або інші.

Іноді причиною ендокардиту можуть бути бактерії, які в нормі живуть в ротовій порожнині, горлі або інших областях тіла. В інших випадках бактерії, що викликають ендокардит, можуть потрапити в кровотік наступними шляхами:

Звичайна щоденна активність. Сюди можна віднести чистку зубів або жування їжі, особливо при ураженні зубів карієсом.

Інфекції або інші захворювання. Бактерії можуть потрапити в кровотік з інших інфікованих областей, наприклад, при ураженнях шкіри. Ще однією можливістю потрапляння бактерій в кров є ураження ясен, захворювання, що передаються статевим шляхом і патологія кишечника.

Катетери та голки. Бактерії можуть потрапити в кровотік і через катетер - тонку пластикову трубку, через яку в кровотік вводяться різні препарати. Бактерії, які можуть викликати ендокардит, також можуть потрапити в кровотік через голки під час нанесення татуювання або процедури пірсингу.

Деякі стоматологічні процедури.

Зазвичай, імунна система успішно бореться з потраплянням в кровотік мікроорганізмів. І навіть якщо бактерії потрапляють в серце, вони можуть так нічого і не викликати.

У більшості випадків ендокардитом страждають особи, у яких вже були пороки серця - ідеальне середовище для бактерій. У таких пацієнтів внутрішня оболонка серця - ендокард - вражена і сприяє тому, що бактерії осідають на ній і розмножуються.

Ендокардит

Фактори ризику

У пацієнта зі здоровим серцем ризик розвитку ендокардиту мінімальний. Навіть найбільш часті захворювання серця не сприяють підвищенню ризику розвитку ендокардиту.

Найбільш високий ризик розвитку ендокардиту в наступних випадках:

Штучні клапани серця. Мікроби мають тенденцію осідати на штучних клапанах серця, ніж на нормальних. Ризик інфекції при цьому найбільш високий в перший рік пересадки клапана.

Вроджені вади серця. Ризик виникнення ендокардиту у пацієнтів з вродженими вадами серця вище.

Раніше перенесений ендокардит. При ендокардиті залишається ураження тканини серця, особливо, клапанів, а це, в свою чергу, підвищує ризик розвитку ендокардиту в майбутньому.

Поразка клапанів серця. Деякі захворювання, такі як ревматична лихоманка або інші інфекційні захворювання, можуть вражати один або більше клапанів серця, що підвищує ризик їх ураження ендокардит.

Застосування внутрішньовенних наркотичних засобів. Наркомани, в основному, користуються нестерильними шприцами та голками, або їх стерилізація залишає бажати кращого. Це багаторазово підвищує ризик потрапляння в кровотік мікробів, які можуть викликати ендокардит.

Якщо у Вас є порок серця або інші захворювання серця, проконсультуйтеся з лікарем щодо ризику виникнення ендокардиту. Навіть якщо Ви перенесли операцію на серці і Вас більше не турбує порок серця, ризик ураження ендокардиту все одно зберігається.

Ускладнення ендокардиту

Ендокардит може привести до деяких ускладнень, серед яких:

Інсульт або ураження внутрішніх органів. При ендокардиті на внутрішній оболонці серця - ендокардит - виникають т.зв. вегетації - розростання ураженої тканини ендокарда з бактеріями і клітинними фрагментами. Ці вегетації можуть відірватися і струмом крові полинути до головного мозку, викликавши інсульт, або у внутрішні органи, наприклад, нирки, легені, кишечник, або в кінцівки.

Інфекційні вогнища в інших відділах тіла. Ендокардит може викликати вогнища інфекції в інших тканинах і органах, викликаючи утворення там скупчення гною - абсцесу. Такі абсцеси можуть виникати в легенях, нирках, печінці, селезінці. Абсцес може також виникнути і в самій стінці серця, викликаючи порушення ритму серця. У важких випадках абсцесу може знадобитися хірургічне втручання.

Серцева недостатність. При відсутності адекватного лікування ендокардиту, може статися ураження клапанів серця, при цьому виникає порок серця. В результаті пороку серця виникає порушення нормальної роботи серця, його перевантаження, і розвивається серцева недостатність - ослаблення серцевого м'яза, коли серце вже не в змозі адекватно перекачувати кров. При відсутності належного лікування результат може бути летальним.

Діагностика ендокардиту

Лікар може запідозрити наявність ендокардиту на підставі анамнезу і даних, наприклад, лихоманки, шумів в серці і ін., а саме поява нових шумів.

Інфекція на початкових етапах може імітувати інші захворювання. Тому для діагностики ендокардиту застосовуються різні методи діагностики:

Аналізи крові. Найбільш важливий метод дослідження при діагностики ендокардиту, який дозволяє виявити наявність бактерій в крові. Зазвичай проводиться посів крові, що дозволяє виявити культуру бактерій. Крім того, аналіз крові дозволяє виявити і інші ознаки ендокардиту - анемію, лейкоцитоз та ін.

Ехокардіографія. Ехокардіографія - це ультразвуковий метод дослідження серця. Він абсолютно безпечний і недорогий, і при цьому дає багато необхідної інформації лікарю. При діагностиці ендокардиту в даний час застосовується новий метод. Він чимось нагадує гастроскопію, яка застосовується при захворюваннях шлунка, але при цьому пацієнт "ковтає" не просто зонд, а зонд з ультразвуковим датчиком. Такий метод, на відміну від традиційного, дозволяє підвести датчик безпосередньо до серця, і розділяти їх буде всього лише тонка стінка стравоходу. Це дозволяє лікарю отримати більш чітку картину.

Електрокардіограма (ЕКГ). ЕКГ - це метод діагностики патології серця, який пов'язаний з реєстрацією електричних потенціалів серця. Цей метод, звичайно, не дозволяє точно виявити транспозицию магістральних судин, але він дає інформацію про роботу серця, стан шлуночків, а також дозволяє виявити порушення ритму серця.

Рентгенографія грудної клітки. Рентгенографія грудної клітини дозволяє побачити розширення серця, яке може відзначатися при ендокардиті, а також ураження легень (наприклад, абсцес).

Комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ). Ці методи дозволяють отримати пошаровий зріз тієї чи іншої ділянки тіла. Вони дозволяють виявити різні ураження органів і тканин, наприклад, абсцеси, які можуть бути при ендокардиті.

Лікування ендокардиту

Зазвичай лікування ендокардиту починається з застосування антибіотиків. У тому випадку, коли вже є поразка клапанів серця з розвитком пороку, потрібне хірургічне втручання.

Антибіотики - це препарати, які знищують мікроби. Вони можуть впливати на різні типи мікробів, які викликають ендокардит, в тому числі і на грибки. При ендокардиті антибіотики вводяться зазвичай тільки внутрішньовенно. Зазвичай перед призначенням антибіотика проводиться дослідження культури, для виявлення найбільш кращого антибіотика для даного мікроба. Хочеться відзначити, що сьогодні медицина має в своєму арсеналі досить потужні антибіотики.

Зазвичай курс антибіотикотерапії при ендокардиті складає від 4 до 6 тижнів і більше, для повного знищення мікробів. Якщо лихоманка і найбільш важкі симптоми ендокардиту пройшли, то пацієнт може бути виписаний.

Слід повідомити лікаря про будь-які симптоми, які можуть вказувати на погіршення стану:

    Лихоманка
    Озноб
    Головний біль
    Біль у суглобах
    Задишка

Діарея, шкірний висип, свербіж або біль в суглобах можуть вказувати на реакцію на антибіотику, що також є приводом викликати лікаря.

При виникненні задишки або набряків ніг, що може вказувати на виникнення серцевої недостатності, слід так само проконсультуватися з лікарем.

Хірургічне лікування

Коли при ендокардиті відзначається ураження клапанів серця, навіть після повного знищення інфекції при антибіотикотерапії, відновити консервативними методами попереднього стану уражених клапанів серця неможливо. Потрібне оперативне втручання. Іноді хірургічне лікування потрібно для лікування інфекції в організмі пацієнта або для заміни уражених клапанів серця. Крім того, операція може знадобитися при лікуванні грибкового ендокардиту.

Залежно від Вашого стану, лікар може порекомендувати або відновлення ураженого клапана серця, або заміну його на штучний.