Корисні поради

Мітральний стеноз

Мітральний стеноз Мітральний стеноз

Мітральний стеноз - стеноз мітрального клапана

Мітральний стеноз - стан, при якому відзначається звуження отвору між лівим передсердям і лівим шлуночком. Між цими двома камерами серця знаходиться мітральний клапан (двостулковий). При звуженні отвору цього клапана відзначається утруднення проходження крові з лівого передсердя в лівий шлуночок. Мітральний стеноз проявляється задишкою і втомою, а також іншими симптомами.

Основною причиною мітрального стенозу є перенесений ревматизм в дитинстві. Ревматизм - це стрептококова інфекція, яка вражає суглоби і серцеву тканину. При цьому на внутрішній оболонці серця виникають рубці, в результаті яких відбувається зрощення стулок мітрального клапана.

Мітральний стеноз - виліковний порок серця у пацієнтів будь-якого віку. При відсутності належного лікування цей порок серця може привести до серйозних ускладнень.

стеноз мітрального клапана лікування

Прояви мітрального стенозу

При невеликому ступені мітрального стенозу може не бути ніяких симптомів, причому протягом тривалого часу. Однак, погіршення стану здоров'я може бути раптовим. Слід звернутися до лікаря у разі, якщо у Вас зазначається:

    Підвищена стомлюваність, особливо, при підвищеному фізичному навантаженні
    Задишка, особливо при навантаженні або в положенні лежачи
    Набряки на ногах
    Відчуття серцебиття
    Часті респіраторні захворювання, такі як бронхіт
    Виражений кашель з кровохарканням
    Рідко - відчуття дискомфорту в грудях або біль

Прояви мітрального стенозу, які нагадують симптоматику інших вад серця, можуть виникнути або погіршитися в будь-який момент, коли частішає серцебиття, наприклад, при фізичному навантаженні. Це може також супроводжуватися епізодом прискореного серцебиття. Крім того, симптоматика мітрального стенозу може бути спровокована вагітністю або іншими стресовими станами, наприклад, інфекційними або респіраторними захворюваннями.

Прояви стенозу мітрального клапана зазвичай включають в себе серцеву недостатність, яка може бути ускладненням і інших захворювань серця.

При мітральному стенозі відзначається застій в малому колі кровообігу, який веде до посиленого навантаження на правий шлуночок, в результаті чого виникає гіпетрофія правого шлуночка і задишка.

Симптоми мітрального стенозу найчастіше з'являються в 40-50 років, але можуть з'явитися і в більш ранньому віці, навіть в дитинстві. Залежно від ступеня звуження клапана, прояви стенозу можуть бути як мінімальними, так і у вигляді задишки при фізичному навантаженні.

Стеноз мітрального клапана може також супроводжуватися іншими симптомами, які може виявити лише лікар:

    Шуми в серці
    Застій в легенях
    Порушення ритму серця (аритмія)
    Легенева гіпертензія
    Тромбоутворення

Коли слід звернутися до лікаря

Слід викликати лікаря при раптовій появі втоми або задишки під час фізичного навантаження, серцебиття або болю в грудях.

стеноз мітрального клапана

Причини мітрального стенозу

Серце - це головний орган кровоносної системи, який качає кров по всіх судинах. Воно складається з двох передсердь і двох шлуночків.

Клапани серця служать для того, щоб кров постійно йшла тільки в одному напрямку - від серця в судини і тканини. У серці знаходиться чотири клапани - мітральний, тристулковий, аортальний і легеневий.

Мітральний клапан - це двостулковий клапан, який знаходиться між лівими передсердям і шлуночком.

При мітральному стенозі стулки клапана частково зростаються, в результаті чого отвір між передсердям і шлуночком зменшується. Це веде до того, що передсердю потрібно докладати набагато більше зусилля, щоб прокачати кров в шлуночок.

Фактори, які впливають на таке звуження мітрального клапана:

Ревматизм. Ревматизм - це ускладнення ангіни - стрептококової інфекції горла. Зазвичай прояви ревматизму можуть виникнути через пару тижнів після ангіни. Ревматична атака може в подальшому призвести до стенозу мітрального клапана. Поразка двостулкового клапана може бути двох типів. Ревматизм може призвести до того, що стулки клапана товщають, і їх рухи стають обмеженими. Крім того, при ревматизмі може бути зрощення стулок клапана, в результаті чого також відбувається звуження отвору. Це призводить як до утруднення проходження крові з передсердя в шлуночок, так і в зворотному напрямку через недостатньо закриваючийся клапан з лівого шлуночка в ліве передсердя.

Вроджені вади серця. У рідкісних випадках мітральний стеноз може бути вродженим станом. Таким пацієнтам потрібна зазвичай операція. Іноді вроджений порок може бути вражений таким чином, що є ризик розвитку мітрального стенозу в старшому віці. У більшості випадків причини вроджених вад серця, в тому числі і вродженого мітрального стенозу, невідомі.

Інші причини. Рідко, отвір мітрального клапана може бути заблоковано наростами, тромбами або пухлиною, імітуючи мітральний стеноз. З віком на стулках мітрального клапана можуть відкладатися кальцієві нарости, викликаючи виражений стеноз. Крім того, причинами стенозу мітрального клапана можуть бути деякі медикаменти і іонізуюче випромінювання.

Діагностика мітрального стенозу

Лікар може запідозрити наявність мітрального стенозу за сукупністю різних ознак, наприклад, раптової задишки при фізичному навантаженні. У цьому випадку лікар призначить Вам різні методи дослідження.

Але на самому початку лікар проводить обстеження. Перш за все воно полягає в аускультації - вислуховуванні шумів серця за допомогою фонендоскопа. Крім того, діагностиці може допомогти і аускультація легенів - з її допомогою можна виявити застій в легенях, який є ускладненням стенозу мітрального клапана.

На основі отриманих даних, лікар направляє пацієнта на додаткові методи обстеження. Серед методів діагностики, які застосовуються для виявлення стенозу, можна відзначити:

Ехокардіографія. Це ультразвукове дослідження серця. Даний метод сьогодні є стандартом в діагностиці різних вад серця, як вроджених, так і набутих. Він безпечний, тому що в ньому застосовуються звукові коливання ультрависокої частоти, і до того ж недорого. Ехокардіографія дозволяє лікареві оцінити структуру камер серця, стан клапанів, в тому числі і мітрального, ступінь його звуження, чи є розширення серця і легенева гіпертензія.

Електрокардіографія (ЕКГ). Цей метод дослідження полягає в реєстрації електричних потенціалів серця. ЕКГ дає інформацію про стан міокарда, порушеннях провідності і ритму серця. При мітральному стенозі на ЕКГ може бути виявлена ​​гіпертрофія правого шлуночка і лівого передсердя, що пов'язано з їх перевантаженням. Крім того, може бути виявлена ​​фібриляція передсердь. ЕКГ може проводитися з навантаженням або у вигляді велоергометрії, для оцінки роботи серця під час навантаження.

Холтерівський моніторинг. Це переносний пристрій, який по суті є електрокардіографом. Він записує ЕКГ протягом 24-72 годин, що дозволяє оцінити порушення ритмів, пов'язаних з мітральним стенозом.

Рентгенографія грудної клітки. Рентгенографія дозволяє отримати "силует" серця і дає інформацію про наявність розширення порожнин серця. Непрямою ознакою аортального стенозу може бути розширення лівого шлуночка. Крім того, рентгенографія грудної клітки дає інформацію про стан легенів, а при серцевій недостатності може бути скупчення рідини в легенях.

Черезстравохідна ехокардіографія. Вона нагадує в чомусь гастроскопію, тим, що для її проведення пацієнт ковтає зонд, на кінці якого - ультразвуковий датчик. Цей метод дозволяє більш чіткіше побачити деякі відділи серця, в порівнянні з традиційною ехокардіографією.

Катетеризація серця. Це рентгенологічний метод, який полягає в тому, що за допомогою тонкого катетера, який вводиться через стегнову артерію, в кровотік вводиться спеціальна контрастна речовина, після чого робиться серія рентгенівських знімків. Це дозволяє лікареві оцінити стан структур серця. Крім того, цей метод дозволяє визначити тиск в камерах серця, на основі чого можна судити про патологію серця.

Ці методи дослідження в сукупності допомагають розрізнити мітральний стеноз від іншої патології мітрального клапана - мітральної недостатності і мітрального пролапсу.

Методи лікування мітрального стенозу

Лікування мітрального стенозу може бути як консервативним, так і оперативним. Консервативне лікування не виліковує від стенозу мітрального клапана і не здатне усунути наявний стеноз, але дозволяє лікувати деякі ускладнення цього пороку серця (аритмію, набряк легенів, серцеву недостатність).

Хірургічне лікування мітрального стенозу буває потрібним не завжди. Наприклад, якщо ступінь звуження маленька і немає будь-яких проявів пороку серця. При цьому лікар призначить Вам постійне спостереження за станом серця. У деяких випадках пацієнту взагалі може ніколи не знадобитися хірургічне втручання.

Медикаментозне лікування мітрального стенозу

Медикаментозне лікування не здатне позбавити від мітрального стенозу. Однак, медикаменти можуть застосовуватися для полегшення симптоматики мітрального стенозу - для усунення набряків, задишки і аритмії.

Хірургічне лікування мітрального стенозу

При вираженому стенозі мітрального клапана може знадобитися хірургічне лікування. При цьому можуть застосовуватися як традиційні втручання, так і малоінвазивні. Перевага малоінвазивних методів полягає в їх більш легкої переносимості, меншої травматичності.

Відкрите хірургічне втручання

Якщо мітральний стеноз поєднується з недостатністю цього клапана, або у пацієнта є супутня патологія, Балонна вальвулопластика може бути неефективною. При вальвулопластиці застосовується традиційний відкритий розріз. Операція полягає в розтині зрощених стулок мітрального клапана. Цей метод операції так само не виключає розвитку рецидиву стенозу в подальшому.

Заміна мітрального клапана

У більшості випадків стеноз мітрального клапана вимагає його заміни. Застосовуються або механічні, або біологічні клапани. Перші менш кращі, так як з такими клапанами високий ризик тромбоутворення в кровоносній руслі і пацієнт змушений постійно приймати антикоагулянти. Заміна біологічним клапаном - від свині, корови або трупа людини - характеризуються набагато меншим терміном служби.

В даний час все більша перевага віддається саме малоінвазивним методам хірургічних втручань, в т.ч. і при мітральному стенозі. Це пов'язано з тим, що такі методики супроводжуються меншим ризиком ускладнень, меншою травматичністю і більш коротким періодом відновлення.

Однак, навіть після успішного оперативного втручання залишається ризик аритмій. Для профілактики цього застосовуються протиаритмічні засоби.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається