Корисні поради

Аортальний стеноз

Аортальний стеноз Аортальний стеноз

Аортальний стеноз - стеноз аортального клапана

 

Аортальний стеноз, або стеноз клапана аорти - це порок серця, при якому відзначається звуження клапана між лівим шлуночком і аортою. В таких умовах кров з утрудненням потрапляє з лівого шлуночка в аорту, а звідти - в інші органи і тканини.

При аортальному стенозі лівий шлуночок змушений докладати більше зусиль для того, щоб качати кров по організму. Поступово, якщо вчасно не провести хірургічну корекцію цього пороку серця, розвивається недостатність лівого шлуночка, він слабшає, його стінки збільшуються і може виникнути серцева недостатність. З'являється швидка стомлюваність, запаморочення, набряки.

При вираженому аортальному стенозі зазвичай потрібна операція, найчастіше - це заміна клапана на штучний. Без належного лікування при вираженому аортальному стенозі наслідки можуть бути дуже серйозними.

Прояви аортального стенозу

Аортальний стеноз може бути від легкого до важкого ступеня. Зазвичай, прояви аортального стенозу виникають коли має місце досить виражене звуження клапана аорти. Вони включають в себе:

    Біль в грудях або відчуття здавлення в грудях
    Відчуття слабкості
    Задишку, особливо при фізичному навантаженні
    Швидка втомлюваність, особливо під час підвищених навантажень
    Серцебиття
    Шуми в серці (при аускультації)

Слабкість міокарда лівого шлуночка може призвести до поступового виникнення серцевої недостатності. До ознак серцевої недостатності відносяться стомлюваність, задишка і набряки на ногах.

На початку, аортальний стеноз може нічим особливим не проявлятися, в результаті запідозрити у пацієнта цей порок серця буває важко. Зазвичай цей діагноз підтверджується при рутинному обстеженні серця з іншого приводу (наприклад, під час аускультації щодо шумів в серці). Шуми в серці при аортальному стенозі можуть виникати задовго до появи клінічних симптомів.

Самі прояви аортального стенозу залежать від ступеня звуження клапана аорти, і цей порок може взагалі ніяк не виявлятися.

Коли необхідно звернутися до лікаря

Зазвичай, аортальний стеноз проявляється у дорослих, але може виникнути і у дітей. У дітей з аортальним стенозом відзначаються такі ж прояви, як і у дорослих, тому якщо у Вас або у Вашої дитини є зазначені вище симптоми, то слід звернутися до лікаря.

Причини аортального стенозу

Аортальний стеноз - це звуження (стеноз) клапана аорти. Цей клапан, який має три стулки, попереджає зворотний потік крові з аорти в лівий шлуночок, коли він розслабляється, і таким чином, забезпечує постійний адекватний потік крові у великому колі кровообігу. Причини звуження цього клапана можуть бути різні:

Вроджена вада.

Природжений аортальний стеноз - стан, коли дитина народжується вже з дефектом в аортальному клапані. Варто відзначити, що це рідкісний порок. До інших вроджених вад аортального клапана відноситься двостулковий клапан аорти (в нормі клапан аорти має три стулки). У дитинстві це стан може не мати ніяких наслідків, а ось у дорослих з такою патологій може виникнути звуження клапана або його недостатність, що вимагає заміни клапана. Якщо у Вас двостулковий клапан аорти, то рекомендується регулярно проводити консультації у свого лікаря. Причини вродженого пороку серця невідомі, тому профілактики цієї патології, як такої, немає.

Кальциноз клапана аорти (відкладення солей кальцію, або вапна, на клапані). З віком, на стінках клапанів серця відкладаються солі кальцію. Кальцій знаходиться в крові в розчиненому вигляді. І з часом, ці солі кальцію осідають на клапанах. Зазвичай, такі відкладення кальцію ніяких проблем не здійснюють. Однак, у деяких людей, особливо у пацієнтів з двостулковим клапаном аорти, відкладення кальцію можуть призвести до звуження отвору між лівим шлуночком і аортою. Виникає аортальний стеноз. Тому, найчастіше, аортальний стеноз відзначається у людей в літньому віці, старше 65 років, а самі прояви не відзначаються до 70 років.

Ревматизм. Ревматизм - це ускладнення такого інфекційного ускладнення, як ангіна. При ревматизмі на клапанах серця можуть виникати рубцеві зміни, які призводять до звуження аортального клапана. Крім того, рубцеві зміни клапанів серця приводять до того, що їх поверхня стає шорсткою, і на ній легко відкладаються солі кальцію, які самі так само можуть викликати аортальний стеноз. При ревматизмі можуть страждати кілька клапанів серця, а не тільки аортальний. І це може бути не тільки стеноз, але і недостатність клапана.

Фактори ризику аортального стенозу

Зазвичай, попередити появу аортального стенозу неможливо. У деяких людей аортальний стеноз може бути вродженим, а у інших він може проявитися в більш старшому віці, так як у них двостулковий аортальний клапан. Основним фактором ризику аортального клапана є двостулковий клапан аорти.

Аортальний стеноз також може бути пов'язаний з віковими змінами, а саме, відкладенням солей кальцію на клапані, або з перенесеним в минулому ревматизмом.

Ускладнення аортального стенозу

Аортальний стеноз може мати серйозні ускладнення, так як з часом цей порок призводить до виникнення серцевої недостатності. Вона виникає поступово, з огляду на те, що лівому шлуночку доводиться здійснювати більш сильну напругу, щоб "проштовхнути" кров в аорту. В результаті стінки лівого шлуночка товстіють. Спочатку ці заходи допомагають серцю адаптуватися до такого навантаження, але потім сили його виснажуються, і лівий шлуночок слабшає, а потім і весь міокард серця.

Якщо залишити цей порок серця без лікування, то можуть бути такі ускладнення:

    Серцева недостатність
    Порушення ритму серця (аритмії)
    Зупинка серця
    Біль у грудях

Стеноз аортального клапана також підвищує ризик такого захворювання, як ендокардит, так як при стенозі клапан більш сприйнятливий до бактерій.

Тому, якщо у Вас аортальний стеноз, рекомендується приймати антибіотик перед деякими медичними втручаннями (наприклад, візитом до стоматолога), щоб знизити ризик розвитку ендокардиту, але спочатку проконсультуйтеся з лікарем!

Діагностика аортального стенозу

Зазвичай перші підозри на аортальний стеноз можуть бути у лікаря після аускультації, коли можна почути характерні для цієї вади шуми в серці.

Якщо лікар виявив у Вас шуми в серці, він може призначити Вам додаткові методи обстеження, для підтвердження або виключення аортального стенозу або іншої патології серця.

У діагностиці пороку серця застосовуються різні методи, але найбільш широко застосовується, недорогий і абсолютно безпечний метод - це ехокардіографія (УЗД серця). Отже, в діагностиці аортального стенозу застосовуються такі методи дослідження:

Електрокардіограма (ЕКГ). Цей метод дослідження полягає в реєстрації електричних потенціалів серця. ЕКГ дає інформацію про стан міокарда, порушеннях провідності і ритму серця. При аортальному стенозі на ЕКГ може бути виявлена ​​гіпертрофія лівого шлуночка, що пов'язана з його перевантаженням.

Рентгенографія грудної клітки. Рентгенографія дозволяє отримати "силует" серця і дає інформацію про наявність розширення порожнин серця і кальцинатів. Непрямою ознакою аортального стенозу може бути розширення лівого шлуночка. Крім того, рентгенографія грудної клітки дає інформацію про стан легенів, а при серцевій недостатності може бути скупчення рідини в легенях.

Ехокардіографія (УЗД серця). Ехокардіографія також допомагає виявити аортальний стеноз. Крім того, при УЗД серця проводяться і інші методи дослідження, які дозволяють вивчити кровотік в серце. УЗД - широко застосовується у діагностиці вад серця. Він безпечний і недорогий.

Катетеризація серця. Це рентгенологічний метод, який полягає в тому, що за допомогою тонкого катетера, який вводиться через стегнову артерію, в кровотік вводиться спеціальна контрастна речовина, після чого робиться серія рентгенівських знімків. Це дозволяє лікареві оцінити стан структур серця. Крім того, цей метод дозволяє визначити тиск в камерах серця, на основі чого можна судити про патологію серця.

Ці методи дозволяють оцінити наявність аортального стенозу і ступінь звуження клапана.

Лікування аортального стенозу

Єдиним методом лікування аортального стенозу донині залишається хірургічний. У деяких випадках може застосовуватися консервативне лікування, яке не виліковує від пороку, але може якийсь час полегшувати стан пацієнта. Оперативне лікування при аортальному стенозі полягає як у втручаннях, спрямованих на усунення стенозу, так і на повну заміну клапана.

Однак, не завжди при аортальному стенозі потрібне оперативне лікування. При легкому ступені стенозу при відсутності будь-якої симптоматики лікар може призначити регулярне обстеження, щоб зрозуміти, коли потрібно оперативне втручання.

В цілому, хірургічне лікування потрібно коли стеноз досить виражений і мають місце прояви аортального стенозу. У деяких людей за все життя проявів аортального стенозу може так і не бути. В інших випадках доводиться вдаватися до операції.

Медикаментозне лікування аортального стенозу

Як вже було сказано вище, медикаментозне лікування аортального стенозу не виліковує від цієї вади. Однак, медикаментозне лікування може застосовуватися для лікування аритмій, які можуть бути пов'язані з аортальним стенозом. Дослідження показують, що препарати, що знижують рівень холестерину в крові - так звані, статини - знижують ризик аортальногостенозу.

Хірургічне лікування аортального стенозу

Хірургічне лікування аортального стенозу полягає в його відновленні або заміні на штучний. Крім того, існують і малоінвазивні методи лікування, які застосовуються при аортальному стенозі.

Малоінвазивні методики лікування аортального стенозу

У деяких випадках відновлення цілісності аортального клапана проводиться без операції, за допомогою малоінвазивної методики вальвулопластики. Суть методу полягає в тому, що лікар вводить в стегнову артерію пацієнта тонкий катетер з балончиком на кінці. Методика дуже нагадує ангіопластику. Коли кінчик катетера знаходиться на рівні аортального клапана, балончик роздувається і зрощені стулки клапана буквально "разліпаются". Після цього балончик назад здувається і катетер видаляється. Вся процедура проводиться під рентгенівським контролем. Балонна вальвулопластика може полегшити симптоми аортального стенозу, особливо у дітей і новонароджених. Однак, у дітей ця процедура зазвичай малоефективна, і навіть у разі первинного успіху супроводжується наступним рецидивом захворювання. Тому в даний час балон вальвулопластика у дорослих пацієнтів застосовується рідко, за винятком випадків, коли інші, більш агресивні методи хірургічного лікування пацієнтові протипоказані. Балонна вальвулопластика характеризується як і всі хірургічні втручання ризиком ускладнень. Наприклад, після такої процедури клапан може змінити свою форму, і в результаті він може не закриватися повністю, що посилить проблему. Іншим ускладненням цієї процедури може бути емболія судин головного мозку або легеневої артерії тромбом або фрагментом тканини клапана. Якщо в результаті вальвулопластики виникло значне пошкодження клапана, проводиться екстрена заміна клапана. Більш рідкісними ускладненнями вальвулопластики є крововилив і гематома в місці введення катетера, порушення ритму серця, зниження кровотоку, інфаркт міокарда, розрив серця або його прокол, інфекція і порушення кровообігу.

Перкутанная (черезшкірна) заміна аортального клапана

Заміна аортального клапана - найбільш прийнятна методика хірургічного лікування аортального клапана. Зазвичай ця операція робиться відкритим способом - розкривається грудна клітка і залишається видимий рубець, крім того, існує більший ризик ускладнень і більш тривалий період відновлення. В даний час застосовується новий метод заміни аортального клапана - так званий перкутанний, тобто без відкритого доступу. Операція виконується за допомогою катетера. Даний метод застосовується не у всіх пацієнтів і поки тільки у вигляді експерименту у пацієнтів з високим ризиком ускладнень. Перкутанна заміна аортального клапана проводиться не так давно, лише з 2005-го року. При цій методиці вражений клапан замінюється на біологічний - бичачий клапан.

Відкриті втручання на аортальному клапані

Хірургічні втручання на аортальному клапані при аортальному стенозі включають в себе:

Заміну аортального клапана. Це основний метод лікування аортального стенозу. При цьому проводиться розтин грудної клітини. Далі розкривається серце, і хірург видаляє вражений аортальний клапан. Залежно від ситуації можуть застосовуватися механічні або біологічні клапани. Перші менш кращі, так як з такими клапанами високий ризик тромбоутворення в кровоносному руслі і пацієнт змушений постійно приймати антикоагулянти. Заміна біологічним клапаном - від свині, корови або трупа людини - характеризується набагато меншим терміном служби. У деяких випадках може проводитися пересадка власного пульмонального клапана пацієнта (якщо це можливо).

Хірургічне лікування аортального стенозу може бути ефективним, однак може бути ризик виникнення аритмій (порушень ритму серця) навіть після успішної операції, що може зажадати медикаментозного лікування.