Корисні поради

Аневризма грудної аорти

Аневризма грудної аорти Аневризма грудної аорти

Аневризма грудної аорти. Що таке аневризма?

Аневризма аорти - це ослаблення і набухання стінки найбільшої артерії в організмі - аорти. Аорта починається від лівого шлуночка, піднімається вгору (по висхідному відділу), робить дугу, і спускається вниз (у низхідний відділ). Далі вона потрапляє в грудну порожнину, де вона носить назву грудної аорти, а переходячи в черевну порожнину - черевної аорти.

Так як аорта - основна артерія, від якої по всьому організму відходять всі інші артерії, її розрив може призвести до кровотечі, яке закінчується летальним результатом.

Зазвичай до розриву призводять аневризми великих розмірів, які швидко ростуть. Повільно зростаючі аневризми малих розмірів зазвичай не приводять до розриву. Лікування аневризми грудної аорти залежить від її розмірів і швидкості її збільшення і може полягати в динамічному спостереженні або оперативному втручанні. При виявленні у пацієнта аневризми грудної аорти, лікар проведе ретельне обстеження і прийме рішення про лікування. Екстрене хірургічне втручання при розриві аневризми грудної аорти супроводжується значним ризиком.

Симптоми аневризми грудної аорти

Найчастіше аневризма грудної аорти зростає повільно і не проявляється ніякими симптомами, що утруднює виявлення цього захворювання на ранній стадії. Деякі аневризми грудної аорти ніколи не приводять до розриву. У багатьох випадках аневризма залишається маленькою, але деякі можуть досягати небезпечно великих розмірів. Деякі аневризми ростуть повільно, збільшуючись на 1 см на рік. Якщо швидкість наростання розміру аневризми більше, то це загрожує ризиком розриву і фатальною кровотечею.

У міру зростання аневризми деякі пацієнти можуть помічати:

- Біль в животі або грудях
- Біль у спині

Варто відзначити, що найчастіше аневризма зустрічається в черевній аорті, рідше в грудній. Ще рідше аневризма може виникати в області між черевною і грудною аортою.

Коли потрібна консультація лікаря

При появі у пацієнта симптомів аневризми грудної аорти слід звернутися до лікаря.

Якщо у Вас є сімейна схильність до аневризмі аорти, синдрому Марфана або інших захворювань сполучної тканини, або двостулковий клапан аорти, Ваш лікар може рекомендувати Вам регулярне ультразвукове обстеження для виявлення аневризми аорти.

Причини аневризми грудної аорти

Точна причина виникнення аневризми грудної аорти невідома, але фактори, які можуть сприяти цьому захворюванню, включають в себе:

1. Синдром Марфана.
У пацієнтів з синдромом Марфана, вродженим захворюванням сполучної тканини, особливо високий ризик розвитку аневризми грудної аорти. У таких пацієнтів відзначається слабкість стінки грудної аорти, в результаті чого вона більш схильна до формування аневризми. Крім того, у пацієнтів з синдромом Марфана відзначаються і інші дефекти.

2. Інші захворювання сполучної тканини.
Крім синдрому Марфана, виникнення аневризми грудної аорти сприяють і інші захворювання сполучної тканини, такі як синдром Елерса-Данлоса. При цій патології шкіра, суглоби і інша сполучна тканина стає крихкою і легко розтягується.

3. Патологія з боку клапанного апарату серця.
У деяких випадках аневризма грудної аорти може виникати у пацієнтів з пороком аортального клапана. Цей клапан знаходиться в місці виходу аорти з лівого шлуночка і перешкоджає зворотному току крові з аорти в серце. Особливо це характерно в разі так званого двостулкового аортального клапана, тобто стану, коли цей клапан замість трьох, має дві стулки.

4. Перенесена патологія аорти.
Ризик появи аневризми грудної аорти вище у тих, хто раніше переніс якусь патологію аорти (наприклад, розшарування аорти).

5. Травма аорти.
Ризик утворення аневризми грудної аорти є і у тих, хто переніс якусь травму грудної клітини.

Варто відзначити, що аневризма аорти та розшарування аорти - це різна патологія. Аневризма - це розширення просвіту аорти внаслідок розтягування і звуження її стінок, а розшарування - це розрив всередині самої стінки аорти, в результаті чого потік крові як би розшаровує стінку судини. Розшарування аорти може призвести до її розриву.

Фактори ризику аневризми грудної аорти

Серед факторів ризику аневризми грудної аорти можна відзначити:

1. Вік. Аневризма грудної аорти найчастіше зустрічається у осіб старше 60 років.
2. Куріння. Куріння є потужним фактором ризику появи аневризми грудної аорти. Чим довше Ви курите або вживаєте жувальний тютюн, тим вище ризик аневризми.
3. Високий артеріальний тиск. Гіпертензія призводить до пошкодження судин, підвищуючи ризик аневризми.
4. Відкладення атероматозних бляшок на стінках артерій (атеросклероз). Атеросклероз - відкладення жирових бляшок на внутрішній стінці судин підвищує ризик аневризми грудної аорти.
5. Чоловіча стать. Відзначено, що чоловіки частіше страждають аневризмою грудної аорти. Однак, у жінок з аневризмою аорти ризик розриву вище, ніж у пацієнтів чоловічої статі.
6. Раса. Аневризма аорти відзначається частіше в осіб білої раси.
7. Сімейна схильність. У осіб з сімейною схильністю до аневризми аорти, ця патологія зустрічається частіше. При цьому захворювання у них виникає частіше в молодому віці і ризик розриву вище.

Ускладнення аневризми грудної аорти

Розриви в стінці аорти (розшарування) і розрив аорти - основні ускладнення аневризми. Розрив аневризми аорти може призвести до внутрішньої кровотечі. В цілому, чим більше розмір аневризми, тим вище ризик її розриву.

До симптомів та ознак розриву аневризми аорти відносяться:

Раптова і постійна біль в животі, грудях або спині
Біль, яка віддає в спину або ноги
Пітливість
Запаморочення
Низький кров'яний тиск
Прискорений пульс
Втрата свідомості
Задишка
Слабкість або параліч половини тіла, утруднення мови і інші ознаки інсульту

Ризик утворення тромбу

Іншим ускладненням аневризми аорти є ризик утворення тромбів. В області аневризматичного розширення аорти через низьку швидкості кровотоку можуть утворюватися дрібні тромби. Якщо вони відриваються від стінки аорти, вони кровотоком несуться в інші частини тіла, наприклад, в головний мозок, нижні кінцівки або органи черевної порожнини, в тому числі і нирки.

Підготовка до візиту до лікаря

Якщо Ви вважаєте, що у Вас може бути аневризма грудного відділу аорти, або вважаєте, що у Вас високий ризик цієї патології, проконсультуйтеся з нашим лікарем. При ранній діагностиці аневризми лікування може бути розпочато раніше, що дає більший ефект.

Так як найчастіше аневризму грудної аорти виявляють при обстеженні з іншого приводу, спеціальної підготовки не потрібно. Рекомендується, щоб Ви дізналися у прямих родичів, чи не страждали вони аневризмою аорти.

Діагностика аневризми грудної аорти

Зазвичай, аневризму грудної аорти можна виявити при рутинному проведенні таких методів дослідження, як рентгенографія грудної клітини або УЗД черевної порожнини, які виконуються з іншого приводу.

При підозрі на аневризму аорти лікар може призначати дослідження для уточнення цього діагнозу.

Сюди відносяться:

1. Рентгенографія грудної клітки. Проста рентгенографія грудної клітини дозволяє запідозрити наявність аневризми грудної аорти.

2. Ехокардіографія (УЗД серця). Ехокардіографія також допомагає виявити аневризму грудної аорти. Це досить недорогий метод діагностики, а крім того, він абсолютно безпечний, тому що не пов'язаний з іонізуючим випромінюванням. У деяких випадках для того, щоб краще побачити аневризму грудної аорти лікар може призначити черезстравохідну ехокардіографію. Проведення цієї методики нагадує собою гастроскопію, але на ділі на кінці зонда знаходиться УЗД-датчик. Такий метод дає більш точну інформацію.

3. Комп'ютерна томографія. Це один з рентгенівських методів дослідження, який дозволяє лікарю отримати пошарову будову тіла людини. Метод пов'язаний з іонізуючим випромінюванням, але дуже точний, так як обробка зображень проводиться за допомогою комп'ютера.

4. Магнітно-резонансна ангіографія. Цей метод, як і КТ, дозволяє отримати пошарову будова всіх тканин, в тому числі і судин, при цьому використовується не рентген, а електромагнітне поле. Метод, як і КТ, дуже точний.

Варто відзначити, що особам, у яких є ризик виникнення аневризми аорти, слід регулярно проводити обстеження на наявність аневризми. Це перш за все проконсультуватися з лікарем. З методів обстеження найчастіше застосовується УЗД, як безпечний, недорогий і швидкий метод діагностики, а вже при необхідності можуть бути призначені і інші методи.

Лікування аневризми грудної аорти

Метою лікування аневризми аорти є профілактика її розриву. Лікування полягає в спостереженні або в оперативному втручанні. Слід пам'ятати, що консервативне лікування не може привести до вилікування аневризми, а лише уповільнити появу ускладнень аневризми. Рішення про метод лікування залежить від таких факторів, як розмір аневризми і швидкість збільшення її розміру.
спостереження

При невеликих розмірах аневризми грудної аорти лікар може порекомендувати ретельний контроль, тобто регулярне обстеження для виявлення швидкості росту аневризми або її розшарування. Зазвичай для цього призначається УЗД або ехокардіографія кожні півроку.

При високому артеріальному тиску або атеросклерозі лікар може прописати препарати для зниження тиску (бета-блокатори, інгібітори ангіотензину II) і для зниження рівня холестерину в крові (статини).

Крім того, вкрай важливо кинути палити, тому що куріння - один з факторів ризику аневризми.

Хірургічне лікування аневризми грудної аорти

Хірургічне лікування призначається при розмірі аневризми грудної аорти більш 5,6 см. Якщо Ви страждаєте синдромом Марфана або іншим захворюванням сполучної тканини, або у Вас сімейна схильність до аневризмі аорти, лікар може порадити операцію при меншому розмірі аневризми.

Залежно від загального стану здоров'я пацієнта і розташування аневризми грудної аорти, лікар може запропонувати Вам:

Відкриту операцію. При цьому проводиться розтин грудної клітини, видалення ураженої ділянки грудної аорти і заміна його синтетичним трансплантатом. При цьому потрібно також і розтин черевної порожнини. Відновлення після такої операції займає кілька місяців.

Ендоваскулярне втручання. Метод схожий на той, що використовується при ендоваскулярній хірургії аневризми черевної аорти. Суть методу полягає в тому, що через стегнову артерію до аневризми підводиться тонка трубка (катетер), за допомогою якого в просвіт аорти вводиться стислий трансплантат (стент). При введенні його до місця аневризми, він розкривається і грає роль каркаса для ділянки аорти. Такий метод дозволяє зміцнити стінку аорти і попередити її розрив або розшарування.

Інші методи хірургічного лікування аневризми грудної аорти.

При інших супутніх станах при аневризмі аорти, наприклад, пороці аортального клапана, лікар може також порекомендувати операцію на серці для корекції цієї патології.