Корисні поради

Аневризма черевної аорти

Аневризма черевної аорти Аневризма черевної аорти

Аневризма черевної аорти. Що таке аневризма?

Аневризма - це ділянка розширення кровоносної судини. Найбільша небезпеки аневризми артерії або аорти полягає в тому, що вона може розірватися, в результаті чого виникає внутрішня кровотеча.

Аорта - це найбільша артерія у людини. Вона відходить від лівого шлуночка, а вже від неї відходять інші артерії до всіх органів і тканин. Аорта ділиться на кілька відділів: висхідна, дуга аорти, низхідна, грудна (вона проходить в грудній порожнині) і черевна (вона проходить в зачеревинному просторі). Черевна аорта ділиться далі на клубові судини, які постачають кров до ніг.

Аневризма може виникнути в будь-якому відділі аорти, але найчастіше зустрічається в черевній аорті. У більшості випадків (приблизно 90%) аневрзіми черевної аорти знаходяться на рівні нижче відходження ниркових артерій. І приблизно в 2/3 випадків аневризма черевної аорти не обмежується лише цією ділянкою, але переходить на одну або на обидві клубові артерії.

Якої форми більшість аневризм аорти?

У більшості випадків аневризми аорти, в тому числі і аневризми черевної аорти, за своєю формою веретеноподібні. (Мішкоподібні аневризми обмежуються частиною стінки аорти з локальним випинанням).

Що знаходиться всередині аневризми аорти?

Внутрішні стінки аневризми часто покриті шарами кров'яних тромбів.

Хто зазвичай страждає аневризмою черевної аорти?

Аневризми аорти найчастіше зустрічаються у віці старше 60 років. Чоловіки хворіють в 5 разів частіше, ніж жінки. Приблизно у 5% чоловіків старше 60 років розвивається аневризма черевної аорти.

Фактори ризику аневризми аорти

Серед факторів ризику аневризми аорти можна назвати наступні:

1. Куріння: куріння не тільки підвищує ризик розвитку аневризми черевної аорти, але також і підвищує ризик розриву аневризми.
2. Високий артеріальний тиск
3. Високий рівень холестерину
4. Цукровий діабет

Яка найбільш часта причина аневризми аорти?

Найбільш частою причиною аневризми аорти є атеросклероз. Це стан, при якому в стінці аорти (і інших артерій) відбувається відкладення холестеринових бляшок, і стінка судини втрачає свою еластичність. Тому високий тиск в аорті призводить до розтягування ділянки судини. Приблизно в 80% випадків аневризми аорти її причиною є атеросклероз.

Інші причини аневризми черевної аорти?

Серед інших причин аневризми можна відзначити:

1. Генетичні / вроджені:
    є сімейна схильність до виникнення аневризми черевної аорти. У осіб, що мають родичів першого ступеня споріднення, які страждають аневризмою аорти, ризик виникнення аневризми вище, ніж у звичайній популяції. Крім того, у них вищий ризик виникнення аневризми аорти в більш молодому віці і ризик розриву аневризми, ніж у осіб, які не мають сімейної схильності.

2. Генетичні захворювання:
    є рідкісні генетичні захворювання сполучної тканини (з якої також складається і стінка аорти), такі як синдром Елер-Данлоса і синдром Марфана, які можуть привести до виникнення аневризми аорти.

3. Посттравматична аневризма черевної аорти:
    виникає після травми аорти.

4. Артеріїт:
    запалення артерій, яке зустрічається при хворобі Такаясу.

5. Інфекція:
    грибкова інфекція може бути пов'язана з імунодефіцитом, наркоманією, сифілісом і хірургічними втручаннями на клапанах серця.

Як проявляється аневризма черевної аорти?

У більшості випадків аневризма черевної аорти ніяк не проявляється. Найчастіше аневризма виявляється при різних дослідженнях з приводу інших захворювань (УЗД черевної порожнини або КТ). При появі симптоматики найбільш частим проявом аневризми черевної аорти є біль. Біль зазвичай відчувається в глибині. Найбільш яскраво вона відчувається в середині живота і може віддавати в спину. Зазвичай біль стійка, але може зменшуватися після зміни положення тіла. Крім того, пацієнт може помітити незвичайну пульсацію в області живота.

Аневризма черевної аорти може не проявлятися ніяк або викликати лише помірну симптоматику протягом декількох років. Однак, аневризма черевної аорти може викликати раптовий напад болю, постійну і підсилюючу біль в середині живота і спині. Швидко розширювана аневризма аорти також знаходиться під великим ризиком розриву. Розрив аневризми черевної аорти може супроводжуватися болем в спині і животі, іноді супроводжується здуттям живота, пульсацією в животі і навіть шоком (важким станом, пов'язаним з великою втратою крові).

Як виявляється аневризма черевної аорти?

При пальпації живота можна визначити пульсацію черевної аорти. Слід зазначити, що не завжди відчуття пульсації в області живота говорить про аневризму черевної аорти, так як це може бути пов'язано з худорбою, викривленням хребта і т.д. зазвичай пульсація визначається по обидві сторони від аорти в середині живота.