Корисні поради

УЗД при вагітності

УЗД при вагітності УЗД при вагітності

УЗД вагітних жінок

УЗД проходять практично всі майбутні мами, причому не менше трьох разів за всю вагітність - за умови, що жінка стала на облік в жіночу консультацію на невеликому терміні (до 12 тижнів) і виконує всі рекомендації лікаря акушера-гінеколога, супроводжуючого її вагітність, що відображено у відповідних нормативних документах. Однак багатьом жінкам це дослідження проводиться частіше.

Відразу варто сказати про те, що акушерське ультразвукове дослідження (дослідження, проведене під час вагітності) - дуже важливий і інформативний метод діагностики, який допомагає відповісти на багато питань і дозволяє виявити ті чи інші відхилення у внутрішньоутробному розвитку плода.

УЗД при вагітностіСаме дослідження абсолютно безболісно: пацієнтка не відчуває якогось дискомфорту, крім рухів по її животу спеціальним датчиком. Численні наукові дані свідчать про практично повну нешкідливість УЗД для здоров'я як майбутньої мами, так і її малюка. Зокрема, було показано, що дози і інтенсивність ультразвукового впливу під час стандартного акушерського дослідження не надали негативного впливу на ембріони лабораторних тварин і хромосоми живих клітин. З огляду на безпеку і високу інформативність даного дослідження, Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує проведення УЗД під час вагітності не менше 3 разів.

Однак майбутнім мамам зловживати ультразвуковими дослідженнями за власною ініціативою не варто. Наприклад, не слід бігати десятки разів на дослідження тільки для того, щоб уточнити стать малюка, оцінити його вагу і розміри. Погодьтеся, важко уявити, щоб вагітна жінка зайвий раз пішла здавати кров з цікавості, без призначення лікаря, для ультразвукового дослідження теж визначені терміни і свідчення.

Перше УЗД вагітних жінок

Перше ультразвукове дослідження необхідно пройти на терміні 10-14 тижнів. Слід сказати, що при необхідності УЗД проводять і на більш ранньому терміні вагітності, Дуже часто до 10 тижнів УЗД проводиться з метою підтвердження факту вагітності. Це може бути необхідно при наявності у пацієнтки порушень менструального циклу до вагітності: при тривалих затримках менструацій, при затримці менструації, негативному домашньому тесті на вагітність.

Друге УЗД вагітних жінок

УЗД жінокПри нормальному перебігу вагітності наступне планове УЗД проводиться в проміжку з 20-го по 24-й тиждень вагітності. Однак в період з 14-го по 20-й тиждень вагітності необхідне додаткове дослідження. Його проводять у тому випадку, якщо виявлені зміни рівня гормонів, що здаються в плановому порядку всіма вагітними спочатку в 10-12 тижнів, потім в 16-18 тижнів вагітності.

Однією з найбільш важливих завдань УЗД у другому триместрі вагітності, як і раніше залишається виявлення вроджених вад розвитку плоду. У цей період вагітності розміри самого плоду, його органів і систем (серця, печінки, нирок і т.д.) дозволяють лікарю, який проводить дослідження, більш детально і прицільно проводити огляд і виявляти можливі порушення в їх розвитку. Важливим є також вивчення стану плацентки.

У період з 22-ї по 24-й тиждень вагітності за допомогою ультразвукового апарату проводять дослідження судин матки, стан матково-плацентарного кровотоку (судини матки, пуповини, плаценти). Характер і ступінь вираженості можливих порушень в різних ланках кровообігу в системі «мати - плацента - плід» дозволяє оцінити ступінь їх вираженості і прогнозувати подальший перебіг вагітності, щоб виробити тактику її ведення.

Слід сказати, що лише сукупність отриманих за допомогою УЗД дозволить лікарю дати найбільш точну оцінку внутрішньоутробного стану плода та виробити раціональну тактику подальшого ведення вагітності.

Третє УЗД вагітних жінок

При відсутності будь-яких відхилень від нормативних показників наступне УЗД за планом проводять в проміжку з 32-го по 34-й тиждень вагітності, а допплерометрію - не раніше ніж через місяць, так як розвиток будь-яких порушень кровообігу відбувається поступово і діагностично значущими вони стають протягом місяця, якщо за цей час цього терміну не виникли будь-які інші ускладнення. У цьому випадку доктор рекомендуватиме проведення допплерометрії раніше наміченого терміну. Якщо під час проведення досліджень виявлені які-небудь порушення (зниження кровотоку в досліджуваних судинах, відставання плода в зростанні і розвитку), і пацієнтка потребує лікувальних заходів, які можуть проводитися як амбулаторно, так і стаціонарно, в залежності від ступеня виявлених порушень , повторне УЗД і доплерографію лікар призначить як мінімум ще один раз після проведення відповідного курсу лікування. При необхідності курс лікування повторюють, а кількість УЗД відповідно зростає.


УЗД підвищеної точності
У випадках, коли УЗД першого рівня (в жіночій консультації) виявило певні проблеми або у лікаря гінекологаа виникли будь-які сумніви в його результатах, пацієнтку направляють на УЗД другого рівня акушерського скринінгу - в центри пренатальної діагностики, медико-генетичні центри та інші подібні установи, оснащені ультразвуковими сканерами високої роздільної здатності та укомплектовані лікарським персоналом експертної кваліфікації. У таких випадках кількість ультразвукових досліджень відповідно збільшується.

УЗД під час вагітності має велике значення і нехтувати ним не варто. Яким би великим, на вашу думку, не була кількість цих досліджень - три (при фізіологічній вагітності) або багато більше (при наявності патології), а також при сурогатному материнстві слід пройти всі процедури, призначені лікарем. Адже вчасно проведене ультразвукове дослідження може допомогти вам народити без ускладнень, а вашій дитині - з'явитися на світ здоровою.

Останнє планове УЗД проводиться на терміні 32-34 тижні, проте в деяких випадках може знадобитися додаткове дослідження перед пологами, наприклад для уточнення положення плоду (частіше - у жінок з надмірною масою тіла), а також стану кровотоку в судинах матки і плаценти і внутрішньоутробного стану плода що може вплинути на вибір методу розродження (операція кесаревого розтину або пологи через природні родові шляхи).