Корисні поради

Аортокоронарне шунтування

Аортокоронарне шунтування Аортокоронарне шунтування

Аортокоронарне шунтування ціна

Аортокоронарне шунтування, ціна

Відомості про хірургічне лікування ішемічної хвороби серця. Операція "аортокоронарне шунтування".

Ця операція є найефективнішим методом лікування і дозволяє пацієнтам повернутися до нормального активного життя.

Пацієнти часто відчувають себе набагато краще після перенесеної операції на коронарних артеріях, так як їх більше не турбують симптоми ішемічної хвороби серця. Пацієнти відчувають поступове поліпшення самопочуття після операції, так найбільш значущі зміни в їх стані відбуваються після декількох тижнів або місяців.

Що необхідно знати кожному пацієнту про операцію АКШ
Хвороба коронарних артерій (один із проявів загального атеросклерозу), призводить до недостатнього постачання кров'ю серцевого м'яза і, як наслідок - до її пошкодження. В даний час число хворих, які страждають від таким захворюванням, постійно збільшується - мільйони людей в світі хворіють на неї.
Десятиліттями терапевти і кардіологи намагалися поліпшити постачання серця кров'ю за допомогою лікарських препаратів, що розширюють коронарні артерії.

Аортокоронарне шунтування (АКШ) - це загальноприйнятий хірургічний спосіб лікування захворювання. Даний метод вже давно підтвердив свою безпеку і ефективність. За десятиліття накопичено великий досвід і досягнуті значні успіхи у виконанні цих операцій. АКШ є сьогодні широко поширеною і досить простою операцією.

Постійне вдосконалення хірургічної техніки і застосування останніх досягнень медицини, дозволяє хірургам виконувати операції з меншою травмою для пацієнта. Все це сприяє зменшенню тривалості перебування пацієнта на лікарняному ліжку, і прискорює його одужання.

Захворювання коронарних артерій
Коронарні артерії можуть бути заблоковані жировими холестериновими наростами, які називають атеросклеротичними бляшками. Наявність бляшок в артерії знижує еластичність судини. Зустрічаються як поодинокі, так і множинні нарости, різної консистенції і місця розташування. Таке різноманіття відкладень холестерину викликає різний вплив на функціональний стан серця.

Будь-яке звуження або оклюзія в коронарних артеріях знижує постачання серця кров'ю. Клітини серця при роботі використовують кисень і тому вони надзвичайно чутливі до рівня кисню в крові. Відкладення холестерину знижують доставку кисню і знижують функцію серцевого м'яза.

Сигнальні симптоми

Пацієнт з одинарним або множинним ураженням коронарних судин, може відчувати біль за грудиною (грудну жабу). Болі в області серця - це попереджувальні сигнали, які говорять пацієнту про те, що щось не в порядку.

Пацієнт може відчувати періодичний дискомфорт в області грудної клітини. Біль може віддавати в шию, ногу або руку (зазвичай по лівій стороні), може виникати при фізичному навантаженні, після їжі, при зміні температури, при стресових ситуаціях і навіть в стані спокою.

Якщо такий стан триває деякий час, воно може привести до порушення живлення клітин серцевого м'яза (ішемія). Ішемія може викликати пошкодження клітин, що призводить до так званого "інфаркту міокарда", загальновідомого як "серцевий напад".


Діагностика захворювань коронарних артерій

Історія розвитку симптомів захворювання, фактори ризику (вага пацієнта, куріння, високий рівень холестерину в крові і обтяжена спадковість) є важливими факторами визначальними тяжкості стану пацієнта. Такі інструментальні дослідження, як електрокардіографія, велоергометрія та коронарографія допомагають кардіологу в діагностиці.

Як лікується

Щороку зростає кількість пацієнтів, які потребують лікування, спрямованого на збільшення кровотоку до серцевого м'яза. Це лікування може включати медикаментозну терапію, ангіопластику або хірургічне втручання.

Лікарські препарати сприяють розширенню коронарних артерій, збільшуючи, таким чином, доставку кисню (через кров) до навколишніх тканин серця. Ангіопластика - це процедура, при якій використовується катетер, який розчавлює бляшку в артерії. Також в артерію після ангіопластики можна встановити маленький пристрій, який називається стент. Цей коронарний стент дає упевненість в тому, що артерія залишиться відкритою.

Коронарне шунтування (АКШ) - це хірургічна процедура, спрямована на відновлення кровопостачання міокарда. АКШ - це хірургічне втручання, в результаті якого відновлюється кровообіг серця нижче місця звуження судини. При цій хірургічної маніпуляції навколо місця звуження створюють інший шлях для кровотоку до тієї частини серця, яка забезпечувалася кров'ю.

Розріз, що забезпечує доступ до серця, буде виконаний по середині грудної клітини, другий розріз або розрізи, зазвичай виконують на ногах. Саме там хірурги візьмуть відрізок вени, яка буде використана для шунтування.

Вени з ніг беруться не у всіх випадках, але дуже часто. Справа в тому, що вени ніг зазвичай є "чистими", тобто не уражені атеросклерозом.
Крім того, ці вени довші і крупніші ніж інші вени організму. Нарешті, після взяття відрізка вени з ноги, як правило, не виникає жодних проблем в подальшому. Кровообіг не порушується.

У перші тижні після операції у хворого може трохи боліти нога, особливо при ходьбі або тривалому стоянні. Згодом це незручність проходить, і хворий відчуває себе абсолютно нормально. Найбільш частим і бажаним для шунтування використовується внутрішня грудна і променева артерії. Це забезпечує більш повноцінне функціонування шунта (його функціональність і довговічність). Однією з таких артерій є променева артерія руки, вона розташовується на внутрішній поверхні передпліччя ближче до великого пальця. У разі якщо Вам запропонують використовувати дану артерію, Ваш доктор проведе додаткові дослідження, що виключають виникнення будь-яких ускладнень пов'язаних із забором даної артерії. Тому один з розрізів може розташовуватися на руці зазвичай на лівій. Внутрішня грудна артерія береться з під грудини, зазвичай зліва, але в деяких випадках використовуються права і ліва. Достатній її діаметр і відсутність атеросклеротичного ураження визначається при проведенні коронарографії.

АКШ з штучним кровообігом

Традиційне АКШ виконується шляхом розрізу на середині грудей. Під час виконання операції, серце може бути зупинено. Для здійснення штучного кровообігу (зупинка серцевої діяльності) до серця приєднуються канюлі, які з'єднуються з контуром апарату штучного кровообігу. На період основного етапу операції замість серця буде працювати апарат серце-легені (апарат штучного кровообігу), який забезпечує кровообіг у всьому організмі. Кров пацієнта надходить в апарат штучного кровообігу, де відбувається газообмін, кров насичується киснем, і далі по трубках доставляється пацієнту. Крім того, кров при цьому фільтрується, охолоджується або зігрівається, для підтримки необхідної температури пацієнта. У період штучного кровообігу хірург створює анастамоз між веною і коронарною артерією нижче її стенозу. Потім відновлюється серцева діяльність і протилежний кінець вени пришивається до аорти.

Після шунтування всіх коронарних артерій, поступово припиняють штучний кровообіг. Операція шунтування коронарних артерії зазвичай триває від 3 до 6 годин. Тривалість операції залежить від її складності та індивідуальних особливостей пацієнта. Тому неможливо заздалегідь точно сказати, скільки часу триватиме та чи інша операція. Закономірно, чим більше артерій необхідно шунтувати, тим довше буде тривати операція.

Етапи кардіохірургічного лікування
Кардіолог в стаціонарі допомагає пацієнту зрозуміти суть операції і пояснює пацієнту, які етапи лікування необхідно буде пройти. Однак в різних стаціонарах існують різні протоколи індивідуальної роботи з пацієнтом. Тому пацієнт повинен сам, не соромлячись будь-яких питань, просити сестру або лікаря допомогти йому розібратися в складних питаннях операції і обговорити з ними ті проблеми, які його найбільше хвилюють. У нашому центрі Сімедгруп лікарі проводять якісну діагностику, консультації та виконують операції Аортокоронарного шунтування.

До хірургічного втручання
Пацієнт госпіталізується в стаціонар. Після отримання письмової згоди пацієнта на проведення досліджень і операції, які заповнюються за спеціальною формою, виконуються різні тести, електрокардіографія і рентгенівське дослідження. Перед операцією з пацієнтом розмовляє анестезіолог, фахівець з дихальної гімнастики і з лікувальної фізкультури. За бажанням пацієнта його може відвідати священнослужитель. Лікар перед операцією дає рекомендації з проведення санітарно-гігієнічних заходів (прийняття душу, постановка клізми, гоління місця проведення оперативного втручання) і прийняття необхідних медикаментів.

Напередодні перед операцією вечеря пацієнта повинена складатися тільки з чистої рідини, а після півночі пацієнтові не дозволяється приймати їжу і рідину. Пацієнт і члени його сім'ї отримують інформаційно-освітні матеріали по проведенню операції на серці.

День операції: передопераційний період

Пацієнт транспортується в операційну і розміщується на операційному столі, до нього приєднуються монітори і лінія для внутрішньовенного введення медикаментів. Анестезіолог вводить лікарські препарати і пацієнт засинає. Після анестезії пацієнтові вводять дихальну трубку (проводять інтубацію), шлунковий зонд (за контролем шлункової секреції) і встановлюють катер (для евакуації сечі з сечового міхура). Пацієнту вводяться антибіотики та інші лікарські препарати, призначені лікарем. Операційне поле пацієнта обробляється антибактеріальним розчином. Хірург вкриває тіло пацієнта простирадлами і виділяє область втручання. Цей момент можна вважати початком операції.

Операція
Під час операції ви будете глибоко спати і не будете пам'ятати про хід операції. Протягом операції пристрій серце-легені візьме на себе функції вашого серця і легенів, що дасть хірургу можливість виконати шунтування всіх артерій. Для завершення операції будуть встановлені дренажні трубки в грудній клітці, для полегшення виведення рідини з області операції. Проводять ретельний гемостаз післяопераційної рани, після чого її зашивають. Пацієнт від'єднується від моніторів, які перебувають в операційній і приєднується до портативних моніторів, потім транспортується у відділення інтенсивної терапії (відділення реанімації).

Тривалість перебування пацієнта у відділенні реанімації залежить від обсягу оперативного втручання і від його індивідуальних особливостей. В цілому він знаходиться в цьому відділенні до повної стабілізації його стану.

День після операції: післяопераційний період

У той час поки пацієнт знаходиться в реанімації, беруться аналізи крові, виконуються електрокардіографічні і рентгенівські дослідження, які можуть повторюватися в разі додаткової потреби. Реєструються всі життєво важливі показники пацієнта. Після завершення респіраторної підтримки, пацієнта від'єнують від дихальної трубки на самостійне дихання. Дренажі в грудній клітці і шлунковий зонд залишаються. Пацієнту одягають спеціальні панчохи, які підтримують кровообіг на ногах, закутують його в теплу ковдру, для підтримки температури тіла.

Пацієнт зберігає лежаче положення і продовжує отримувати інфузійну терапію, знеболювання, антибіотики і седативні препарати. Медсестра здійснює постійну турботу про пацієнта, допомагає йому перевертатися в ліжку і виконувати рутинні маніпуляції, а також здійснює зв'язок з сім'єю пацієнта.

День після операції: післяопераційний період-1 день

Пацієнт може залишатися у відділенні реанімації або його можна перевести в спеціальну палату з технологіями телеметрії, де його стан буде моніторувати за допомогою спеціального обладнання. Після відновлення рідинного балансу, видаляють катетер з сечового міхура. Використовується дистанційне моніторування серцевої діяльності, триває медикаментозне знеболення та антибіотикотерапія. Лікар призначає дієтичне харчування і інструктує пацієнта про фізичну активність. Пацієнт повинен починати сідати на ліжку і тягнутися до стільця, поступово збільшуючи кількість спроб). Рекомендується продовжувати носити підтримуючі панчохи.

Післяопераційний період -2 день

На другий день після операції, припиняється киснева підтримка, а дихальна гімнастика триває. Видаляються дренажні трубки з грудної клітини. Стан пацієнта поліпшується, проте триває моніторування параметрів за допомогою телеметричного обладнання. Реєструється вага пацієнта і тривають введення розчинів і медикаментів. При необхідності, пацієнту продовжують знеболювання, а також виконують усі призначення лікаря. Пацієнт продовжує отримувати дієтичне харчування і його рівень активності поступово збільшується. Йому дозволяється акуратно вставати і за допомогою асистента пересуватися до ванної кімнати. Рекомендується продовжувати носити підтримуючі панчохи, і навіть почати виконувати нескладні фізичні вправи для рук і ніг.

Пацієнту радять робити короткі прогулянки по коридору. Персонал постійно проводить роз'яснювальні бесіди з пацієнтом про фактори ризику, інструктує, як потрібно обробляти шов і розмовляє з пацієнтом про необхідні заходи, які готують пацієнта до виписки.

Післяопераційний період -3 день

Припиняється моніторування стану пацієнта. Реєстрація ваги триває. При необхідності продовжують знеболювання. Виконують всі призначення лікаря, дихальну гімнастику. Пацієнту вже дозволяється прийняти душ і збільшити кількість пересувань від ліжка до стільця до 4 разів, вже без сторонньої допомоги.

Також рекомендується збільшувати тривалість прогулянок по коридору і робити це кілька разів, із спеціальними підтримуючими панчохами. Пацієнт продовжує отримувати всю необхідну інформацію про дієтичне харчування, про прийом медикаментів, про домашні фізичні навантаження, про повне відновлення життєвої активності та про підготовку до виписки.

Післяопераційний період -4 день

Пацієнт продовжує виконувати дихальну гімнастику вже кілька разів в день. Знову перевіряється вага пацієнта. Триває дієтичне харчування (обмеження жирного, солоного), проте їжа стає більш різноманітною і порції стають більше. Дозволяється користуватися ванною кімнатою і пересуватися без сторонньої допомоги. Проводять оцінку фізичного стану пацієнта і дають останні інструкції перед випискою. Якщо у пацієнта виникають будь-які проблеми або питання, то він повинен обов'язково їх вирішити перед випискою.

Незабаром після операції з розрізу на Ваших грудях знімуть пов'язку. Повітря, сприятиме підсиханню і загоєнню післяопераційної рани. Число і довжина розрізів на ногах у різних хворих можуть бути різними, в залежності від того, яка кількість венозних шунтів планувалося виконати Вам. У когось розрізи будуть тільки на одній нозі, у когось на обох, у когось можливий розріз на руці. Спочатку Вам будуть промивати шви антисептичними розчинами, і робити перев'язки. Десь на 8 - 9 добу, при благополучному загоєнні, шви будуть зняті, а так само буде видалений страхувальний електрод.

Пізніше можна буде акуратно промити область розрізів водою з милом. Ви можете мати тенденцію до набряку гомілковостопних суглобів або ж відчувати печіння в тому місці, звідки були взяті ділянки вен. Це печіння відчуватиметься, коли Ви будете стояти або в нічний час. Поступово з відновленням кровообігу в місцях забору вен дані симптоми зникнуть.

Вам буде запропоновано носити, еластичні підтримуючі панчохи або бинти, це поліпшить кровообіг в ногах і зменшить набряк. Не слід забувати що, повноцінне зростання грудини відбудеться через кілька місяців тому вам треба буде обговорити зі своїм лікуючим лікарем терміни адекватного навантаження на плечовий пояс.

Зазвичай після операції шунтування хворі проводять в клініці 7-10 днів. Але терміни вашого перебування можуть варіюватися. Як правило, це пов'язано з профілактикою супутніх захворювань, так як дана операція вимагатиме у хворого витрат великих зусиль всього організму - це може спровокувати загострення хронічних хвороб. Поступово Ви будете помічати поліпшення загального стану і прилив сил.

Досить часто хворі відчувають при виписці страх і розгубленість. Іноді це відбувається тому, що вони бояться покинути лікарню, де відчували себе в безпеці під наглядом досвідчених лікарів. Вони думають, що повернення додому поєднується їм з ризиком. Ви повинні пам'ятати, що лікар не випише Вас з клініки до тих пір, поки не буде впевнений у стабілізації Вашого стану і в тому, що подальше одужання має проходити в домашніх умовах. Медична сестра або соціальний працівник допомагають вам вирішити всі проблеми, пов'язані з випискою. Зазвичай виписка із стаціонару здійснюється близько полудня.

Після операції
З вищевикладеного випливає те, що операція АКШ є основним кроком до повернення пацієнта до нормального життя. Операція АКШ спрямована на лікування захворювань коронарних артерій і позбавлення пацієнта від больового синдрому. Однак вона не може повністю позбавити пацієнта від атеросклерозу.

Найголовніше завдання операції змінити життя пацієнта і поліпшити його стан, мінімізувавши вплив атеросклерозу на коронарні судини.

Як відомо, багато факторів безпосередньо впливають на утворення атерослеротіческіх бляшок. А причиною атеросклеротичних змін коронарних артерій є комбінація відразу декількох факторів ризику. Стать, вік, спадковість-це сприятливі фактори, які не піддаються змінам, проте інші чинники можливо змінювати, контролювати і навіть запобігати:

Високий артеріальний тиск
Куріння
Високий рівень холестерину
Зайва вага
Діабет
Низька фізична активність
Стреси

За допомогою лікарів ви можете оцінити стан свого здоров'я і спробувати почати позбуватися від шкідливих звичок, поступово переходячи до здорового способу життя.

Реабілітація після оперції на серце

Лікар пояснить Вам, як слід харчуватися, щоб знизити ризик розвитку захворювань серця і судин. Дуже важливо скоротити кількість споживаної солі і насичених жирів. Не думайте, що після перенесеної операції у Вас не буде ніяких проблем пов'язаних з серцем. Якщо Ви, не внесете істотних змін в ваш раціон і спосіб життя (відмова від куріння, заняття оздоровчою гімнастикою), ризик розвитку рецидиву захворювання залишиться дуже високим. У Вас знову з'являться ті ж самі проблеми з новими пересадженими венами, які були з Вашими власними коронарними артеріями. Ви зіткнемося з тими ж самими проблемами, які зробили необхідної першу операцію. Не допускайте, щоб це відбулося повторно. Крім суворого дотримання дієти, слідкуйте і за Вашою вагою. Наш центр пропонює пацієнтам, які перенесли операцію на серці пройти реабілітацію у санатороії Гердан. Для пацієнтів нашого центру діє знижка 20%.

Детальніше про реабілітацію після операції на серці Ви можете подивитися за цим посиланням санаторій ГЕРДАН

Аортокоронарне шунтування ЦІНА    Хто проводить АКШ у нашому центрі