Лабораторні дослідження

Аналіз крові на коагулограму

Рисунок8Гемостаз-функція організму яка забезпечує збереження крові в рідкому стані та попереджує крововтрату. Коагулограма крові (гемостазіограма) - це набір тестів, які оцінюють гемостаз (говорячи по простому, процес  згортання крові людини). Це дослідження відіграє дуже важливу роль у визначенні  загального стану людини,дає можливість передбачити хід операції або пологів, можливість зупинити кровотечу пораненого, побачити чи є загроза інсульту, інфаркту. Часом, саме це дослідження може врятувати життя людині. Основними показниками коагулограми, які визначаються в умовах нашої лабораторії, є: АЧТЧ, МНВ, протромбіновий час, протромбіновий індекс, тромбіновий час, фібриноген, етанолова та ß-нафтолова проби.

Аналізи в лабораторії проводяться на коагулометрі TS 4000, HTI, США .
Це напівавтоматичний двоканальний аналізатор гемостазу. В комплектацію приладу входить стартовий автоматичний дозатор. Використання цього дозатора дозволяє автоматично почати аналіз, і як наслідок, мінімізувати помилки, пов'язані з роботою лаборанта.

Коли варто зробити аналіз крові на коагулограму?

Наші фахівці в обов'язковому порядку рекомендують проводити дане дослідження перед оперативним втручанням.

Коагулограма обов'язкова під час вагітності, тому що дозволяє своєчасно виявити і виключити цілий ряд проблем, в тому числі і початок передчасного відшарування плаценти, тромбоз глибоких вен, тромбоемболію легеневої артерії.

Розгорнута коагулограма необхідна людям, які мають схильність до утворення тромбів. Вона є обов'язковою тоді коли необхідно контролювати рівень згортання, під час курсу лікування антикоагулянтами.

Аналіз показаний при захворюваннях печінки, проблемах з судинами(варикозне розширення вен) і після перенесеного інфаркту та інсульту,аритміях.

Також розширена коагулограмма проводиться в тому випадку, якщо почалася велика кровотеча,синяки на шкірі. Аналіз дозволяє швидко встановити причину проблеми і успішно її вирішити.

Підготовка пацієнта до аналізу


Не обов’язково брати кров на коагулограму строго натще, можна рекомендувати пацієнту легкий сніданок, але без жирної їжі (щоб запобігти появі хільозу, який заважатиме при проведенні аналізу).

Перед дослідження рекомендується  відпочити не менш ніж 15 хвилин після незначного фізичного  та емоційного навантаження (адже стресові гормони активують процес згортання).

Положення тіла впливає на склад крові, число клітин, склад білків і білково-зв’язуючих макромолекул, особливо виражені зміни спостерігаються у пацієнтів з набряками тому при моніторингу за станом пацієнта кров завжди потрібно брати з одного і того ж положення. 

При дослідженнІ коагулограми на фоні прийому препаратів, що впливають на згортання крові, необхідно відзначити це в направленні.

При критичних станах особливої підготовки не потрібно, ці тести проводяться терміново (CITO), зволікання в такому випадку неможливе.

ВАРТО ПАМЯТАТИ. Згідно до міжнародних рекомендацій термін доставки проб в лабораторію  для дослідження показників гемостазу не повинен перевищувати 45 хвилин після забору проби у пацієнта.  Кров (в тому числі і в процесі транспортування) зберігають при кімнатній температурі (+18… + 250С). Транспортування крові на великі відстані і її часте струшування спотворюють результати досліджень. Кров не можна зберігати в льоді (що роблять в деяких лікувальних закладах). Тому що  це може призвести до холодової активації фактору XII і викликає значні зміни функції тромбоцитів.