Лабораторні дослідження

Визначення групи крові та резус-фактора

Група крові, резус-фактор (Rh-фактор) - лабораторні дослідження, які дозволяють визначити групу крові за системою АВ0 і оцінити резус-приналежність людини.

Які бувають групи крові?
0 (I) - 1 група крові
А (II) - 2 група крові
В (III) - 3 група крові
АВ (IV) - 4 група крові

Широко поширений  поділ людей на 4 групи крові грунтується на системі АВ0.
А і В - це антигени еритроцитів (агглютиногени). Якщо у людини вони відсутні, то її кров відноситься до першої групи (0). Якщо є тільки А-до другої, тільки В - до третьої, а якщо і А, і В - до четвертої . Точне визначення приналежності крові до конкретної групи можливо тільки в лабораторних умовах за допомогою спеціальних сироваток. По резус-фактору все населення земної кулі ділиться на тих хто його має(резус-позитивні) і тих, у кого цього фактора немає (резус-негативні). Резус-фактор (або резус-антиген) - це білок, який може знаходитися на поверхні еритроцитів (клітин крові, що переносять до тканин кисень). Відсутність резусу ніяк не позначається на здоров'ї.

Які існують показання до призначення аналізу на групу крові і резус-фактор?

Рисунок7Медогляд
Гемолітична хвороба новонароджених (виявлення несумісності крові матері і плоду по системі АВ0);
Передопераційна підготовка;
Вагітність (підготовка і спостереження в динаміці вагітних з негативним резус-фактором). Кожна дівчина з юного віку повинна знати свої групу крові і резус-фактор. За даними статистики, приблизно 15-20% жіночого населення мають резус-негативний фактор крові. У жінок є загроза резус-конфлікту з дитиною, особливо при повторних вагітностях, якщо в її крові цей фактор відсутній, а в крові малюка він є. Найголовніше у вирішенні проблеми резус-конфлікту - його профілактика. Визначити групу крові і резус-фактор бажано ще до вагітності. Якщо до вагітності цього зробити не вдалося, то уже в жіночій консультації обов'язково проводять визначення резус-приналежності. Якщо з'ясовується, що жінка резус-негативна, то її беруть на спеціальний облік.

Підготовка до дослідження.
Аналіз крові бажано здавати натще (між останнім прийомом їжі і забором крові повинно пройти не менше 8 годин).