КТ обстеження

Що таке комп'ютерна томографія

Комп'ютерний томограф - це комбінація рентгенівської установки і комп'ютера. Рентгенівська установка робить знімки хворого під різними кутами, (т.зв. зрізи), які обробляються і підсумовуються комп'ютером - виходить зображення, що дозволяє лікарям «заглянути» всередину тіла хворого.

Комп'ютерна томографія (КТ) є одним з методів рентгенівського дослідження.

Отримання будь-якого рентгенівського зображення засноване на різній щільності органів і тканин, через які проходять рентгенівські промені.

При звичайній рентгенографії знімок є відображенням досліджуваного органу або його частини. При цьому дрібні патологічні утворення можуть бути погано видно внаслідок суперпозиції тканин (накладення одного шару на інший).

Для усунення цих перешкод в практику була введена методика лінійної томографії. Вона дала можливість отримати пошарове поздовжнє зображення. Виділення шару досягається за рахунок одночасного руху в протилежних напрямках столу, на якому лежить пацієнт, і касети з плівкою.

Наступним етапом була комп'ютерна томографія, за яку її творці Кормак і Хаунсфілд удостоєні Нобелівської премії.

Метод дає можливість отримання ізольованого зображення поперечного шару тканин. Це досягається за допомогою обертання рентгенівської трубки з вузьким пучком рентгенівських променів навколо пацієнта, а потім реконструкції зображення за допомогою спеціальних комп'ютерних програм. Зображення в поперечній площині, недоступне у звичайній рентгенодіагностиці, часто є оптимальною для діагностики, так як дає чітке уявлення про співвідношення органів.

Для успішного і ефективного застосування КТ необхідно враховувати показання та протипоказання, результативність методу в кожному конкретному випадку, дотримуватися алгоритму, який базується на принципі «від простого до складного».

Комп'ютерна томографія повинна призначатися лікарем з урахуванням клінічних даних і всіх попередніх досліджень пацієнта (в ряді випадків необхідна попередня рентгенографія або УЗД). Такий підхід дозволяє зробити дослідження цілеспрямованим, уникнути проведень досліджень без показань, знизити дозу променевих навантажень.