Діагностика серця

Навантажувальні тести на серце

Те, як людина витримує фізичне навантаження, дозволяє судити про відсутність або наявність у нього ішемічної хвороби серця, інших захворювань серця і тяжкості ураження коронарних судин. Навантажувальний тест (стрес-тест), при якому лікар спостерігає за змінами ЕКГ і артеріального тиску під час фізичного навантаження, допомагає виявити ознаки захворювання, що не помітні в спокої. При звуженні коронарних артерій серця може вистачати кисню, коли людина знаходиться в спокої, але бракувати при фізичній напрузі. Одночасне функціональне дослідження легень дозволяє зрозуміти, чи пов'язано обмеження переносимості навантаження з хворобою тільки серця або тільки легень або воно пояснюється захворюванням обох органів.

Під час дослідження пацієнт обертає педалі велосипеда або йде по рухомій з заданим темпом доріжці, темп поступово збільшують. Постійно записують ЕКГ, через певні інтервали часу вимірюють артеріальний тиск. Як правило, навантаження збільшують, поки частота серцевих скорочень не досягає 70-90% від максимальної для даного віку і статі. Якщо задишка або біль у грудях стають дуже сильними, з'являються певні зміни ЕКГ або артеріального тиску, то дослідження припиняють раніше.

Якщо людина з тих чи інших причин не в змозі виконувати навантаження, проводять інше дослідження: в вену вводять спеціальну речовину (це може бути аденозин або дипіридамол), яка погіршує кровотік в звужених коронарних артеріях, що симулює вплив навантаження.

Якщо при цьому реєструються певні зміни ЕКГ, розвивається приступ стенокардії або падає тиск, лікар може поставити діагноз ішемічної хвороби серця.