Відео

Нейродегенеративне захворювання

Нейродегенеративне захворювання (дегенеративні захворювання нервової системи) - велика група різнорідних захворювань нервової системи, в основі яких лежить процес прогресуючої загибелі нейронів, що безпосередньо не пов'язані з відомими зовнішніми або внутрішніми факторами (інтоксикація, судинна недостатність, інфекції або метаболічні розлади). Багато нейродегенеративних захворювань мають встановлений спадковий характер, також можуть бути набутими (хоча і в цьому випадку не можна виключити наявність прихованого генетичного дефекту).

Такі захворювання зазвичай характеризуються зниженням чисельності нейронів в певних структурах центру нервової системи і нерідко формуванням в останніх нейронах або гліальних клітинах різних внутрішньоклітинних включень, як правило, викликаних розпадом клітинного скелета. При деяких нейродегенеративних захворюваннях явних патоморфологічних змін не виявляється і клінічні ознаки пояснюються порушенням обміну нейромедіаторів. Для нейродегенеративних захворювань характерно залучення нейронів, що належать до однієї системи мозку або декількох систем центру нервової системи (мультисистемні дегенерації). У той же час нейродегенеративні захворювання залишають зберіганню ін. Нейронні системи, навіть якщо вони близько розташовані до уражених. Вибірковість ураження нейронів пояснюється структурними або біохімічними особливостями, властивими цим клітинам чи оточуючим їх гліальним елементам.

Загибель нейронів при нейродегенеративних захворюваннях відбувається в результаті внутрішніх причин, шляхом апоптозу. Для переважної більшості нейродегенеративних захворювань характерні більш-менш тривалий період прихованого розвитку і неухильно прогресуючий перебіг; частіше вони проявляються в літньому віці - це може вказувати на те, що генетичний дефект, що лежить в основі нейродегенеративних захворювань, зумовлює тимчасову обмеженість ресурсу життєдіяльності певних груп нейронів.

Прийнято класифікувати нейродегенеративні захворювання по осн. клінічними проявами певних структур нервової системи. Виділяють захворювання, які переважно проявляються деменцією (напр., хвороба Альцгеймера, хвороба Піка), екстрапірамідними синдромами (напр., хвороба Паркінсона, хвороба Гентінгтона), мозочковою атаксією (мозочкові дегенерації), ураженням рухових нейронів (бічний аміотрофічний склероз, спинальні аміотрофії) і ін.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається