Все про Урологію

Що таке полікістоз нирок

Полікістозом нирок в медичній термінології прийнято називати видозміни нормальної тканини нирки у вигляді новоутворень множинних порожнин (кіст), заповнених рідиною.

Це захворювання успадковується і не залежить від статевої приналежності. Виною тому генетичні порушення, які можуть проявитися як у новонародженого, так і до 45-65 років. Полікістоз нирок - завжди двостороння патологія.

Пацієнт, як правило, звертається до лікаря зі скаргами на біль в попереку, в боці, головний біль, швидку стомлюваність при різних навантаженнях, нерідко на наявність гематурії (кров у сечі). Діагноз ставиться після пальпації нирок через передню черевну стінку. При полікістозі, нирки збільшуються в розмірі, стають горбистими, схожими на кисть винограду і легко промацуються. Аналізи сечі, біохімія крові, УЗД, комп'ютерна томографія підтверджують діагноз. Ускладнений перебіг захворювання супроводжується підвищенням артеріального тиску (гіпертензією), утворенням каменів, погіршенням відтоку сечі і викликаними цим урологічними інфекціями а, найнебезпечніше - хронічну ниркову недостатність. В цьому випадку виділення з організму продуктів обміну патологічно порушується, накопичення азотистих речовин викличе інтоксикацію і ураження інших органів. Таким пацієнтам показаний систематичний гемодіаліз і, як радикальний захід - трансплантація нирки.

Перемогти захворювання, викликане генетичними змінами, поки не в силах сучасної медицини, тому лікування полікістозу консервативне і направлене в основному на лікування ускладнень (антибактеріальна і протибольова терапія, підвищення гемоглобіну, зниження тиску). Але в окремих випадках, коли окремі кісти стають занадто великими або відбувається їх нагноєння, вдаються до хірургічного втручання - розтину кіст.

Завдання хворого - піклуватися про самого себе, зміцнювати імунну систему, виконувати всі рекомендації лікарів щодо збереження якості життя. Можна приймати біодобавки, використовувати засоби народної медицини, не допускати переохолодження під час прогулянок, уникати фізичних навантажень, проводити профілактику інфекційних захворювань.