Все про Урологію

Сечокам'яна хвороба / утворенням каменів в нирках

Сечокам'яна хвороба - це захворювання, що виявляється утворенням каменів в нирках, сечоводі або сечовому міхурі.

Сечокам'яна хвороба відома з глибокої давнини. Сечові камені знаходили у єгипетських мумій - людей, померлих і похованих ще до нашої ери.

Це захворювання зустрічається не менш ніж у 1-3% населення - у людей молодого та середнього віку камені частіше утворюються в нирках і сечоводах, тоді як у дітей і людей похилого віку - частіше в сечовому міхурі.

Кількість каменів може бути різним - від одного до декількох сотень. Розміри їх також варіюють від піщинок до 10-12 см в діаметрі. Описано навіть випадки, коли маса каменю досягала 2,5 кг.

Основною причиною утворення каменів є порушення обміну речовин, що призводить до утворення нерозчинних солей, з яких і формуються камені - урати, фосфати, оксалати і ін. Однак, навіть при вродженій схильності до сечокам'яної хвороби вона не розвинеться, якщо не буде сприяючих чинників, таких як:

- певний склад води і їжі - наприклад, гостра і кисла їжа підвищує кислотність сечі, від чого камені утворюються легше, мають значення також тваринний білок і рафінований цукор;
-
нестача вітамінів;
-
обмінні захворювання - подагра і т.п .;
-
травми і захворювання кісток - остеомієліт, остеопороз;
-
хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, такі як хронічний ентерит і панкреатит;
-
зневоднення - нестача води в організмі, що може бути результатом інфекційного захворювання або отруєння;
-
різні захворювання нирок і органів сечостатевої системи - пієлонефрит, цистит, аденома простати, простатит та інші.

Лікування сечокам'яної хвороби залежить від місця розташування, розмірів, складу каменю і наявності або відсутності ускладнень.

В даний час медицина має в своєму розпорядженні велику різноманітність нових методів, що дозволяють позбавити вас від каменів. Наприклад, одним з найбезпечніших і найменш травматичним методом з арсеналу сучасного лікаря-уролога є ендоскопічна контактна літотрипсія, суть якої в дробленні каменів за допомогою інструменту, введеного в сечовід через сечовий міхур. При оптимальному розмірі і складі каменів можлива ультразвукова літотрипсія - руйнування їх ультразвуком.

При сечокам'яній хворобі Вам необхідна спеціально підібрана лікарем дієта, оскільки в профілактиці і лікуванні цього захворювання одним з найважливіших факторів є харчування. При цьому з вашого раціону виключаються речовини, з яких утворюються осад, а потім і каміння в сечових шляхах. Крім того, необхідно багато пити (2 л і більше на добу) - натщесерце, після їди, в проміжках між прийомами їжі, перед сном.

Слід пам'ятати, що при сечокам'яній хворобі будь-якого ступеня її прояви необхідно орієнтуватися тільки на рекомендації лікаря-уролога і не займатися самолікуванням.