все про Стоматологію

Пульпіт: симптоми і лікування

Пульпіт - запальний процес м'яких тканин з судинно-нервовими утвореннями, що заповнюють порожнину зуба. Характеризується нападоподібним прогресуючим болем, нерідко поширюється на всю щелепу, що віддає в вухо і скроню, посилюється ночами. Вимагає термінового лікування у стоматолога, нерідко - видалення нерва. При своєчасному лікуванні - вихід сприятливий. В іншому випадку може викликати розвиток періодонтиту та кісти зуба.

Причини розвитку пульпіту

Не лікування карієсу або неякісно запломбовані каріозні порожнини є вхідними воротами для патогенних мікроорганізмів. Продукти їх життєдіяльності і стають основною причиною пульпіту. Більшу частину пульпітів викликає гемолітичний і негемолітичний стрептокок, тому при стрептококовій ангіні та наявності нелікованого карієсу, може виникнути ускладнення у вигляді пульпіту. Стафілококи, лактобацили і інші мікроорганізми рідше стають причиною пульпіту.

Запальний процес починається з уже інфікованої ділянки, який знаходиться біля каріозної порожнини, далі мікроби і токсини проникають в кореневу пульпу. Іншою причиною пульпіту є травми зуба, в основному це відлам частин коронки, відколи емалі і переломи зуба. Рідше пульпіти виникають під впливом агресивних температурних і хімічних чинників.

Лікування пульпіту

Мета лікування пульпіту - відновити функціональність зуба, тому основним методом терапії є консервативний або біологічний. Він застосовується, коли запальні явища при пульпіті оборотні, при травматичному пульпіті або при випадковому розтині порожнини зуба. Технологія лікування пульпіту та ж, що і при лікуванні каріозної хвороби, але медикаментозній обробці та дезінфекції порожнини зуба приділяють більше уваги. Для обробки використовують антибіотики, антисептики і протеолітичні ферменти.

Основним етапом лікування пульпіту є накладення лікувальних протизапальних і регенеруючих паст на дно порожнини, порожнину закривають на 5-6 днів і далі при відсутності скарг пломбують. Після проведеного лікування рекомендується приділяти більше уваги догляду за порожниною рота і своєчасно лікувати карієс зубів.