все про Стоматологію

Зубний наліт: симптоми і лікування

Зубний наліт - клейкі нашарування на поверхні зубної емалі, основу яких складають скупчення мікроорганізмів і продуктів їх обміну. Зубний наліт утворюється на коронці зуба (особливо, на контактних поверхнях, в поглибленнях, ямках, пришийковій ділянці, міжзубних проміжках), а також уздовж і нижче ясенного краю. Зубний наліт в стоматології відноситься до немінералізованих зубних відкладів і може зустрічатися в будь-якому віці. Його поверхня вкрита слизовою мукоїдною плівкою, тому зубний наліт не змивається слиною і водою, але може частково віддалятися під час прийому їжі. Через кілька годин після повного видалення зубний наліт з'являється знову. При існуванні більше 1-3 діб (в середньому 48 год) зубний наліт дозріває і за рахунок величезної концентрації бактерій, що виділяють агресивні ферменти, речовини, що розчиняють кальцій, і ендотоксини, він набуває патогенний потенціал.

Зубний наліт виникає в період спокою жувально-мовного апарату при відсутності або поганому гігієнічному догляді за зубами і порожниною рота. На швидкість і ступінь утворення зубного нальоту впливають правильність і ретельність дотримання гігієни порожнини рота, анатомічна будова зубів (в т. ч., наявність пломб, протезів, ортодонтичних апаратів і конструкцій), мікробна забрудненість ротової порожнини, рівень процесів самоочищення (кількість, в'язкість слини , рН і захисні властивості ротової рідини), характер харчового раціону і інтенсивність жування, стан шлунково-кишкового тракту, куріння.

Зубний наліт утворюється швидше під час сну, при недостатності акту жування, при надмірному вживанні рафінованих вуглеводів (сахарози, глюкози, фруктози, лактози і крохмалю), продуктів з високим вмістом білків і низьким вмістом жиру, м'якої по консистенції їжі, прийомі препаратів заліза.

Лікування зубного нальоту

Своєчасне видалення м'якого зубного нальоту сприяє оздоровленню органів порожнини рота, попередження захворювань зубів і пародонту.

Найбільш простий і ефективний спосіб видалення м'якого зубного нальоту - механічне чищення зубів за допомогою зубної пасти, щітки та інших засобів гігієни. Щільний зубний наліт і наліт курця можна видалити при обробці зубів жорсткими щітками і спеціальними пастами. Можливе використання іригатора порожнини рота для чищення важкодоступних ділянок (міжзубних просторів, зубодесневих складок), брекет-систем, коронок, мостів, зубних протезів.

При масивних скупченнях зубного нальоту, який неможливо зняти самостійно, необхідно відвідати стоматолога для проведення професійної гігієни порожнини рота, що включає етапи ультразвукового скейлінга, чищення за допомогою апарату Air-flow, полірування абразивною пастою і глибокого фторування емалі зубів. Іноді для відновлення звичайного кольору зубної емалі може знадобитися хімічне або фотовибілювання.