все про Стоматологію

Діастема: симптоми і лікування

Діастема - видимий міжзубний проміжок, що розділяє центральні різці верхнього (рідше - нижнього) зубного ряду. Диастема не тільки представляє собою естетичний недолік, але також сприяє порушенню мови, виникненню комунікативних і психологічних труднощів. Уточнення причин і супутніх діастеми аномалій проводиться за допомогою стоматологічного огляду, внутрішньоротової рентгенографії, ортопантомографії, вивчення діагностичних моделей щелеп. Лікування діастеми може здійснюватися терапевтичними (естетична реставрація), ортопедичними (коронки, вініри), хірургічними (пластика вуздечки верхньої губи або мови), ортодонтичними (вестибулярні пластинки, брекети) методами.

Аналіз клінічних спостережень показує, що найбільш частою причиною формування діастеми виступає спадковість: в сім'ях з генетичною схильністю близько 50% родичів маю даний дефект зубних рядів.

Істотна роль в появі діастеми відводиться аномалій вуздечки, таким, як коротка вуздечка мови, низьке прикріплення вуздечки верхньої губи, масивна вуздечка верхньої губи та ін. Різні шкідливі звички (тривале смоктання соски, прикушення ручок, олівців та інших предметів, оніхофагія, звичка гризти насіння тощо.) Можуть стати причиною не тільки діастеми, а й повороту центральних різців по вертикальній осі.

Залежно від етіології і різновиду діастеми лікування може здійснюватися за допомогою терапевтичних, ортопедичних, ортодонтичних, хірургічних методів, а також їх комбінації. Ліквідація діастеми методом косметичної реставрації передбачає закриття міжзубного проміжку за допомогою композитних (прямих) вінірів, що виготовляються безпосередньо в кабінеті стоматолога за один візит.

Ортопедичний метод усунення діастеми заснований на використанні для закриття міжзубного проміжку керамічних вінірів або незнімних протезів (штучних металлоакрилових, металокерамічних, суцільнокерамічних коронок).

Якщо причинними факторами діастеми виступають аномальні форми і прикріплення вуздечок, проводиться хірургічне лікування - пластика вуздечки губ. Ортодонтичний метод ліквідації діастеми полягає в пересуванні положення різців за допомогою знімних апаратів (вестибулярних пластинок) або незнімної техніки (брекет-систем).