все про Стоматологію

Карієс: симптоми і лікування

Карієс - процес, що характеризується великим ураженням твердих тканин зуба, захоплюючим глибокі шари дентину. Клінічно глибокий карієс виражається наявністю глибокої каріозної порожнини, руйнуванням коронки зуба, больовими відчуттями при впливі температурних, механічних або хімічних подразників. Глибокий карієс діагностується на підставі даних огляду, характерних скарг, зондування каріозної порожнини, термодіагностики, електроодонтодіагностики, рентгенографії. Лікування глибокого карієсу включає етапи препарування каріозної порожнини, накладення лікувальної і ізолюючої прокладки і пломбування.

Причини глибокого карієсу

Глибокий карієс може розвиватися первинно, як наслідок прогресування нелікованого середнього карієсу, або вдруге - в раніше препарованому зубі (під пломбою, при дефектах лікування, при сколі пломби і т.п.). В іншому причини і механізми розвитку глибокого карієсу аналогічні етіології і патогенезу каріозної хвороби в цілому.

Провідна роль тут відводиться процесу бродіння вуглеводів, в результаті якого в порожнині рота утворюються органічні кислоти (зокрема, молочна кислота), що викликають пошкодження зубної емалі і відкривають доступ каріесогенним бактеріям в дентинні канальці. Це супроводжується виходом з дентину солей кальцію, його розм'якшенням і руйнуванням твердих тканин зуба. Колонії каріесогенних бактерій присутні в зубному нальоті, який накопичується в міжзубних проміжках, під яснами, на поверхнях зубів. Тому недостатня гігієна порожнини рота і несвоєчасне видалення зубного нальоту сприяє подальшому прогресуванню карієсу.

Лікування глибокого карієсу

Лікування глибокого карієсу може здійснюватися в одне або два відвідування стоматолога. Лікування в два прийоми може знадобитися в тому випадку, якщо у дантиста немає впевненості в інтактності пульпи; в цьому випадку при першому відвідуванні проводиться обробка порожнини зуба з видаленням всіх каріозно-змінених тканин, накладення лікарських речовин і встановка тимчасової пломби. Якщо протягом 3-4-х днів не розвиваються больові симптоми, то в наступне відвідування тимчасова пломба замінюється постійною. У випадку, якщо протягом періоду спостереження з'являються наростаючі болі, які свідчать про інфікованість пульпи, потрібне проведення комплексного лікування пульпіту. Основні етапи одномоментного лікування глибокого карієсу включають ін'єкційну (інфільтраційну або провідникову) анестезію, препарування порожнини зуба, медикаментозну обробку сформованої порожнини, накладення лікувально-ізолюючої прокладки на дно порожнини зуба, постановку особливих пломб, її шліфування й полірування. Ускладненнями неякісного лікування глибокого карієсу може стати рецидивний карієс, пульпіт, частковий відлам коронки зуба, перфорація порожнини зуба.