все про Неврологію

Радикуліт: симптоми і лікування

Радикуліт є таким захворюванням нервової системи, при якому ураженню піддаються корінці спинномозкових нервів. Радикуліт, основним симптомом якого є біль в області шиї або спини (в залежності від такої поразки), також може позначатися в медичній практиці як радикулопатія.

При радикуліті відбувається роздратування нервів, провоковане поразкою з тих чи інших причин міжхребцевого диска. Зокрема така поразка може розвинутися через дегенерації (або простіше - «зносу») області зовнішнього дискового кільця, через пошкодження через травми або при поєднанні обох зазначених причин. Через слабість зовнішнього кільця розвивається характерне вигинання, що супроводжує утворення грижі. Через це, в свою чергу, центральна частина диска, будучи більш м'якою за своєю природою, може прорватися (відбувається це через зовнішнє дискове кільце), стикаючись, тим самим, зі спинним мозком або ж з його нервами, що виходять з боку хребетного стовпа. Роздратування нервів з боку шийних дисків на тлі дегенеративної хвороби - це цервікальна радикулопатія.

Симптоми радикуліту проявляються в залежності від форми цього захворювання, що обумовлюється особливостями ураження в конкретній галузі. Зокрема радикуліт може бути кожного шийного, грудного або попереково-крижового. Основним симптомом захворювання є біль, яка зосереджується до однієї конкретної області і супроводжується систематичними «прострілами», під прострілом розуміється відчуття, що нагадує в прояві удар електричним струмом. Пізніше виявляють себе і такі відчуття як поколювання й оніміння, а також відчуття «мурашок», що відзначається в певній ділянці шкіри. Область іннервації корінця, яка зазнала поразки, відзначається або зниженням в ній чутливості або повним її зникненням.

Лікування радикуліту в обов'язковому порядку повинно бути комплексним, а, значить, має бути орієнтоване не тільки на усунення симптоматики, що турбує хворого, але і на відновлення адекватної рухливості хребців в поєднанні із забезпеченням належного їх функціонування. Загальновизнаним фактом в лікуванні радикуліту є необхідність в забезпеченні домашнього режиму. У той же час перебувати в ліжку довше 2-5 днів вкрай не рекомендується - за рахунок раннього початку рухової активності в поєднанні з поступовим відновленням стандартного фізіологічного навантаження досягається більш раннє відновлення пацієнтів. Що стосується супутнього відновлення за такою схемою медикаментозного лікування, то воно грунтується на використанні препаратів протизапальної дії (наприклад, Диклофенак, Ортофен та ін.), Вітамінів B-групи, знеболюючих препаратів, засобів місцевого розігріваючого впливу. Крім лікарських препаратів в лікуванні радикуліту також застосовуються методи фізіотерапевтичного впливу. Лікування захворювання на ранніх етапах може полягати в місцевому застосуванні холоду або сухого тепла. Холод в даному випадку застосовується у вигляді міхура з льодом, що прикладається до попереку кілька разів на день тривалість до 20 хвилин. Тим часом, і тепло, і холод - заходи індивідуальної результативності, тобто одним пацієнтам допомагає один з варіантів, іншим, відповідно, інший, все строго індивідуально. Допомогти в знеболюванні може фіксація області низу тулуба (поперековий бандаж або кругова щільна пов'язка).