Хвороба Паркінсона: симптоми і лікування

Хвороба Паркінсона, симптоми якої з плином часу поступово збільшуються, розвивається через відмирання в головному мозку відповідних нервових клітин, що відповідають за контроль над здійснюваними рухами. Захворювання підлягає певним коригуванням симптоматики, тривати може протягом багатьох років і є невиліковним.

Хвороба Паркінсона: симптоми

Перш, ніж зупинятися на симптомах, важливо помітити, що їх опис є узагальненим, тому, як і їх вигляд, і тяжкість прояви, поряд з актуальною для хворого стадією, в кожному випадку різняться, а тому вони виключно індивідуальні. Більш того, симптоматика, актуальна для одного хворого в рамках ранньої стадії, проявитися в іншого може набагато пізніше, а то і зовсім може бути виключена із загального перебігу захворювання.

Тепер - про найбільш поширених симптомів. Зокрема ставляться до них такі прояви: тремтіння (що визначається як тремор), яке переважно зачіпає руку або ногу. Тремор при хворобі Паркінсона виникає на момент пробудження від сну або при знаходженні в стоячому положенні (визначається такий вид тремору як тремор спокою). Його зменшення спостерігається при русі кінцівкою. М'язова малорухомість (визначається як ригідність), м'язові болі. Ранні симптоми хвороби Паркінсона проявляються з зменшення при ходьбі махових рухів, вироблених рукою з однієї зі сторін тіла, що, власне, і виникає через ригідності. Виникати вона також може і в м'язах шиї, обличчя, ніг, інших частин тіла. Даний прояв може супроводжуватися вираженим відчуттям хворобливості і втоми м'язів. Обмежені і уповільнені рухи, особливо цей симптом проявляється при тривалому стані спокою з подальшим початком рухів з боку хворого. Подібний стан може виникнути при спробах перевернутися у ліжку на іншу сторону або встати після сидіння в кріслі і т.д. Відчуття слабкості м'язів горла і обличчя. Хворі зокрема можуть зіткнутися з труднощами під час ковтання або розмови, не виключається сильний кашель і задуха, а також сильна слинотеча. Через порушення рухових функцій м'язів у хворого може з'явитися характерний вираз обличчя, на якому читається байдужість до всього, що також визначається як «маска Паркінсона». Порушення рівноваги, ходи. Ходьба супроводжується вираженими труднощами. Так, при ходьбі хворі роблять невеликі кроки, човгаючи при цьому ногами і переставляючи їх один біля одного. Корпус при ходьбі нахиляється вперед, що визначається як сутулість, труднощі виникають і при спробах зробити поворот. В результаті актуального порушення тіла і рівноваги не виключається можливість частих падінь. У будь-якому випадку перераховані симптоми по цій частині відзначаються, як правило, вже в рамках течії останньої стадії хвороби Паркінсона.

Хвороба Паркінсона: лікування

Захворювання є невиліковним, хоча використання певних медпрепаратів може забезпечити певний контроль над його симптоматикою. Тим часом, при тривалому прийомі препарату, як і при прийомі значних його доз, можливий розвиток тих чи інших видів порушень. З огляду на цю особливість, лікування хвороби Паркінсона на ранній стадії супроводжується призначенням інших видів медпрепаратів, за рахунок чого може бути виграно час, а також, відповідно, відкладено лікування із застосуванням зазначеного препарату. Згодом може виникнути необхідність в його прийомі, з огляду на прогресування захворювання, відповідно, актуальні побічні дії при вживанні препаратів будуть відкладені на деякий час. Якщо симптоми хвороби Паркінсона проявляються незначним чином, то лікування може взагалі не бути, тобто припис лікарем відповідних захворюванню медикаментів не проводиться до моменту істинної необхідності в них, що може зокрема диктуватися неможливістю ведення пацієнтом повсякденної діяльності.

Таким чином, до призначення медпрепаратів може привести лише посилення стану. Іноді лікування хвороби Паркінсона полягає в глибокій стимуляції мозкової діяльності. Це вимагає операції, при якій хірургом розміщуються безпосередньо в головному мозку хворого електроди, за рахунок них згодом передаються електричні сигнали певної інтенсивності на адресу відповідних ділянок мозку, що забезпечують контроль над виробленими рухами. При слабкому впливі таких сигналів робота зазначених ділянок мозку значно поліпшується. Крім лікарської терапії можуть бути реалізовані і деякі «домашні» заходи. Вони полягають здебільшого в зміні способу життя. Харчування в цьому випадку має бути здоровим, перевтоми виключаються, відпочинок потрібен в будь-яких ситуаціях. Крім цього, звичайно, потрібні і фізичні вправи.