все про Неврологію

Анорексія: симптоми і лікування

Анорексія - особливий синдром в різніх варіантах його прояви, что виникає під впливом певного ряду причин і виявляється в абсолютній відсутності у хворих апетиту, незалежно від того, що існує об'єктивна необхідність в харчуванні для самого організму. Анорексія, симптоми якої проявляються при актуальних метаболічних захворюваннях, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, паразитарних і інфекційних захворюваннях, а також при певних психічних розладах, може привести до білково-енергетичної недостатності.

Симптоми анорексії: втрата ваги, блювота, відсутність менструації, запаморочення, поява тонкого волосся на тілі, постійне відчуття голоду (булімія), м'язова слабкість, занепад сил, депресія, відмова від їжі, порушення сприйняття свого тіла, малорухливість, замкнутість, запор, судоми.

Анорексія може проявлятися в наступних різновидах:

Первинна анорексія. В даному випадку розглядається стан відсутності апетиту у дітей в силу тих чи інших причин, а також втрата почуття голоду на тлі гормональної дисфункції, злоякісної пухлини або неврологічної патології.

Анорексія психічна (або нервова кахексія, нервово-психічна анорексія). В даному випадку психічна анорексія розглядається в якості станів з відмовою від їжі або з втратою почуття голоду через пригнічення апетиту на тлі психіатричних захворювань (кататонічні і депресивні стани, наявність маячних ідей щодо можливого отруєння і т.д.).

Анорексія психічна болюча. В цьому випадку у пацієнтів з анорексією присутнє обтяжливе відчуття ослаблення і втрати здатності в бадьорому стані до усвідомлення відчуття голоду. Особливість цього типу стану полягає і в тому, що в деяких випадках вони стикаються з чи не «вовчим» голодом уві сні.

Лікарська анорексія. В цьому випадку розглядаються стани, при яких пацієнти втрачають відчуття голоду, провокуючи цю втрату чи несвідомо (при лікуванні того чи іншого типу захворювання), або навмисно. В останньому випадку зусилля спрямовані на досягнення мети у вигляді втрати ваги за рахунок вживання відповідних препаратів, при яких і відбувається втрата відчуття голоду. Крім цього, в даному випадку анорексія виступає в якості побічного ефекту при вживанні тих чи інших стимуляторів, антидепресантів.

Нервова анорексія. У цьому випадку мається на увазі ослаблення почуття голоду або повна його втрата, що виникла в результаті наполегливого ​​прагнення до схуднення (часто таке прагнення не знаходить відповідного психологічного обгрунтування) при надмірному обмеженні пацієнтів себе по відношенню до прийому їжі. Даний вид анорексії може спровокувати ряд важких наслідків, в числі яких можна виділити порушення метаболізму.

Лікування анорексії в деяких випадках можливо без досягнення етапу розвитку важких форм ускладнень, що лише супроводжує швидкому одужанню, нерідко на спонтанному рівні. Тим часом, в більшості випадків захворювання пацієнтами таким захворюванням не усвідомлюється, відповідно, звернення по медичну допомогу не відбувається. Важкі форми - необхідність в комплексній терапії, це і стаціонарне лікування, і медикаментозна терапія, і психотерапія (в т.ч. для членів сім'ї пацієнта). Крім цього відновленню підлягає нормальний режим харчування, при якому поступово досягається збільшення калорійності споживаної хворим їжі. В рамках першого етапу лікування поліпшення полягає у соматичному стані, при якому припиняється процес втрати ваги і ліквідується загроза для життя, здійснюється висновок хворого з кахексії. В рамках наступного, другого етапу, орієнтуються на лікування із застосуванням медпрепаратів в комплексі з методами психотерапії при одночасному відволіканні хворого від існуючої зацикленості на зовнішності і вазі зокрема, на розвиток впевненості в собі, прийняття навколишньої дійсності і самого себе.

Рецидив анорексії - частий етап в даному захворюванні, за рахунок чого потрібно нерідко проводити кілька курсів лікування. Вкрай рідко побічним ефектом терапії стає зайва вага або ожиріння. При анорексії необхідний комплексний підхід до діагностики та лікування, тому може знадобитися консультація одночасно ряду фахівців: психолога (психотерапевта), невролога, ендокринолога, онколога і гастроентеролога.