все про Неврологію

Абсцес головного мозку

Абсцес головного мозку - захворювання, для якого характерно обмежене скупчення гнійного ексудату в мозку. Зазвичай гнійна маса в мозку з'являється в тому випадку, якщо в організмі є вогнище інфекції, розташоване за межами ЦНС. У деяких клінічних ситуаціях в мозку може утворитися відразу кілька вогнищ з гнійним вмістом.

Недуга може розвинутися у людей різних вікових груп. Переважно це відбувається внаслідок травмування черепа. Найчастіше недуга починає прогресувати, якщо патогенні мікроорганізми з вогнища інфекції, розташованого в небезпечній близькості до мозку або в іншому місці тіла людини, проникають в орган з кровотоком. Основними причинами прогресування абсцесу головного мозку є: невдало проведені оперативні втручання нейрохірургічного профілю; різні поранення органу; наявність гнійних вогнищ в ЛОР-органах (часта причина розвитку недуги); гнійні процеси в тілі людини. Сюди відносять запалення кісток і суглобів, різні недуги верхніх дихальних шляхів інфекційної природи та інше. У мозок інфекція проникає гематогенним і контактним шляхом. Якщо має місце перший механізм, тоді недуга зазвичай розвивається через мастоїдиту або хронічного отиту. При цьому гній локалізується переважно в мозочку або скроневій частині. Гематогенним шляхом інфекція поширюється з уже наявних інфекційних вогнищ.

Зазвичай абсцес мозку може виникнути внаслідок інфекційного ендокардиту або пневмонії.

Абсцес головного мозку - небезпечна патологія, яка передбачає проведення своєчасної та інформативної діагностики, призначення адекватного лікування. Для лікування використовують як консервативні, так і оперативні методики. Вибір залежить від ступеня розвитку патології і місця локалізації недуги. Якщо хвороба протікає у пацієнта не більше 2 тижнів і вогнище не перевищує 3 см, то фахівці (нейрохірурги і лікарі неврологи) вдаються до консервативної терапії. В якості основного лікування призначається інтенсивна антибактеріальна терапія. В обов'язковому порядку проводиться біопсія, щоб виключити можливе інфікування здорових тканин органу. Якщо прогресування захворювання супроводжується підвищенням внутрішньочерепного тиску, і вогнище запалення розташовується в зоні шлуночка, то в такому випадку консервативні методи лікування не використовуються. Також його не проводять при травматичних типах недуги.