Все про Кардіологію

Операція на серце

Діагноз поставлений і лікар каже, що треба робити далі. Хотілося б, щоб до цього моменту Ви теж добре розуміли, про що піде мова, коли вам будуть детально все пояснювати, що знайшли під час обстеження, який встановлений діагноз, що необхідно робити і коли, щоб вибрати найкращий шлях лікування.

Тут і зараз вирішуються головні питання, і ви повинні дуже точно уявляти собі, що ви хочете дізнатися, перш ніж приймете рішення, від якого багато що залежить.

Варіантів розмови може бути кілька.

- Вам запропонують операцію, як єдиний вихід, і лікарі вважають, що її потрібно робити терміново.
- Вам пропонують операцію, але кажуть, що її можна відкласти на деякий час.
- Вам відмовляють в операції з найрізноманітніших причин.

Відкриті операції на серці - це хірургічні втручання, при яких проводиться розтин грудної клітини пацієнта, і при необхідності підключається апарат штучного кровообігу, що дозволяє на якийсь час зупинити роботу серця і виконати на ньому всі необхідні маніпуляції з клапанами, м'язами і т.д . Залежно від характеру наявної патології та складності запланованих дій, операція може здійснюватися і без допомоги даного апарату.

Принцип роботи апарату штучного кровообігу полягає в напрямку струму всієї венозної крові хворого в спеціальний пристрій, де завдяки своєму проходженню через так званий оксигенатор вона насичується киснем і позбавляється від вуглекислоти, тобто артеріалізується. Потім артеріальна кров за допомогою насоса поступає в аорту пацієнта і надходить у велике коло кровообігу. Завдяки новітнім технологіям всі частини апарату, дотичні з кров'ю пацієнта, робляться зараз одноразовими, що дозволяє різко скоротити число можливих післяопераційних ускладнень, зокрема зараження інфекціями, що передаються гематогенним шляхом.

Апарат штучного кровообігу дає можливість кардіохірургам без особливого ризику для життя хворого на кілька годин вимкнути життєзабезпечувальну систему «серце-легені» і прооперувати навіть найскладніші вади.

Вперше втручання на відкритому серці людини з успіхом почали виконувати ще в сорокові роки минулого століття. Зараз їх проводять і на дорослих пацієнтах, і на дітях, причому іноді і на щойно народжених немовлятах (для корекції різних вроджених вад серця, таких, наприклад, як дефект міжпередсердної перегородки, міжшлуночкової перегородки, транспозиція магістральних судин і т.п.).

Тривають відкриті операції на серці кілька годин. Це травматичні, дуже складні втручання, після яких можуть зберігатися больові відчуття, а на шкірі грудної клітки залишається помітний рубець. Щодо ускладнень, тут слід зазначити кровотечу, інфаркт, порушення серцевого ритму, тромбоемболії і інфекції. З метою попередження виникнення подібних небажаних моментів, проводиться активна їх профілактика шляхом призначення відповідних лікарських засобів. Після операції за пацієнтами дуже уважно спостерігають і забезпечують якісний догляд, що є важливою складовою успішного періоду реабілітації. Відновлення в даному випадку триває близько двох-трьох місяців, не менше. Адже хірургічне втручання на відкритому серці - це величезний стрес для людського організму, тим більше змученого хворобою.

В даний час сучасна кардіохірургія намагається знайти гідну альтернативу подібного роду операцій або, принаймні, зменшити їх травматичність. Однак в ряді ситуацій тільки хірургічне втручання на відкритому серці здатне допомогти людині і врятувати його життя.