Все про Гінекологію

Що таке кіста яєчника?

Яєчники - найважливіші органи жіночої статевої системи. У них розвиваються ті самі яйцеклітини, які в процесі зачаття будуть об'єднуватися зі сперматозоїдами. З усіх захворювань яєчників кіста зустрічається найчастіше.

Будь-яка кіста - це порожнина з тонкими стінками, щось типу мішечка, заповненого напіврідким вмістом. Кіста яєчника влаштована за тим же принципом. Залежно від того, що послужило причиною її утворення, кісти ділять на кілька типів.

Типи кісти:

    Фолікулярна кіста. Вона утворюється, коли дозріла яйцеклітина не може покинути фолікул, розташований в яєчнику, і потрапити в черевну порожнину (в процесі овуляції). Фолікул поступово заповнюється рідиною і розтягується - виходить кіста.
    Кіста жовтого тіла. Зустрічається досить рідко. Після виходу яйцеклітини з фолікула, на тому ж самому місці утворюється, так зване, «жовте тіло» - скупчення клітин, що виділяють статевий гормон прогестерон. Це скупчення з часом має розсмоктуватися. Якщо стався збій - на місці фолікула утворюється кіста.
    Інші. У яєчнику можуть утворюватися невеликі пухлини, заповнені рідиною, слизом, а іноді навіть жиром і волосям (дермоїдна кіста). Деякі кісти можуть виростати до розмірів вагітності повного терміну.

Кіста в яєчнику найчастіше з'являється в результаті гормональних порушень в організмі жінки. Інша причина - запальні захворювання.

Чим небезпечна кіста яєчника?

Сім з десяти кіст яєчника відносяться до функціональних різновидів і проходять самі по собі з початком наступного менструального циклу. Однак якщо від кісти вчасно не позбутися, вона може вирости великою і викликати болі, порушуючи роботу сусідніх органів.

Іноді кіста має форму гриба на тонкій ніжці. Від фізичного навантаження або по якій-небудь іншій причині ця ніжка може перекручуватися, і тоді кровоносні судини, що живлять кісту, стискаються. У підсумку кіста може нагноїтися і прорватися в черевну порожнину. Це загрожує жінці важким ускладненням - перитонітом.

Крім того, кіста яєчників може стати причиною жіночого безпліддя.

Однак найсерйозніше наслідок кісти яєчника - її переродження в злоякісну пухлину.

Діагностика та лікування кісти яєчника

Запідозрити у себе кісту яєчників самостійно жінка навряд чи зможе. При цій хворобі зазвичай ніяких скарг у неї немає. Хіба що трохи болить низ живота або місячні тривають трохи довше звичайного.

У деяких, особливо складних випадках, точно поставити діагноз можна тільки за допомогою діагностичної лапароскопії. У черевній стінці хірурги роблять кілька маленьких проколів і через них вводять спеціальний оптичний прилад (лапароскоп), який дозволяє побачити збільшене зображення внутрішніх статевих органів пацієнтки.

Кісту, що з'явилася через гормональний збій, лікує ендокринолог. Він призначає пацієнтці гормональні таблетки. Якщо причина утворення кісти - запальні процеси в яєчниках, перед тим, як боротися з кістою, лікують запалення. Добре допомагає фізіотерапія, протизапальні ліки, вітаміни і антибіотики.

Там, де необхідно терміново позбутися від кісти, її видаляють за допомогою лапароскопії (через невеликі розрізи в пупковій області), за винятком тих випадків, коли вона виросла занадто великою або результати ультразвуку викликають сумніви. Тоді швидше за все буде зроблено порожнинна операція з розтином черевної стінки.

Ще раз нагадаємо, що кожна жінка (незалежно від її віку) повинна регулярно проходити гінекологічний огляд. Інакше ви не ви зможете дізнатися про появу кісти яєчника до тих пір, поки вона не виросте занадто великою і не призведе до виникнення серйозних проблем.