Все про Гастроентерологію

Рак шлунка, симптоми

Рак шлунка - це злоякісна пухлина шлунка, що розвивається з епітеліальної тканини. Рак шлунка в даний час по захворюваності займає одне з перших місць серед всіх злоякісних новоутворень.

Причини раку шлунка

Причини раку шлунка, як і причини розвитку інших видів раку, до кінця не з'ясовані. Виділяють ряд факторів, що сприяють розвитку раку шлунка. До них відносяться такі фактори зовнішнього середовища, як особливості грунту, склад води, вміст в них мікроелементів. Ризик розвитку раку шлунка підвищується при частому вживанні в їжу копченої риби і м'яса, які тривалий час зберігаються, пряних і гострих приправ. Канцерогенами є також харчові добавки, перш за все нітрати, які використовуються в якості консервантів. Вони містяться в овочах, вирощених при надлишку мінеральних добрив. Нітрати самі по собі не приводять до розвитку раку, але стають канцерогенними при перетворенні в нітрити. Перетворення нітратів у нітрити відбувається під впливом бактеріальної флори. У той же час продукти, багаті аскорбіновою кислотою, можуть грати роль інгібіторів канцерогенезу.

Певне значення в розвитку раку шлунка мають ендогенні фактори. Відзначено більш висока захворюваність серед людей, які мають групу крові 0 (1). Первинні і вторинні імунодефіцити підвищують ризик виникнення злоякісних новоутворень. Рак шлунка в цих випадках спостерігається у осіб в молодому віці. Рак зазвичай розвивається на тлі попередніх патологічних змін слизової оболонки шлунка. На думку експертів ВООЗ (1972), слід розрізняти передракові стани (умови) і передракові зміни. Група осіб з передраковими станами включає хворих з анемією, виразкою шлунка. До передракових змін відносять порушення проліферації, атрофічні зміни (частіше атрофічний гастрит), дісілазію епітелію.

Симптоми раку шлунка

Слід зазначити, що часто рак шлунка виникає на тлі хронічного гастриту, існуючого тривалий час, тому що з'являються симптоми хворі відносять за рахунок чергового загострення гастриту.

Рак шлунка дає симптоми, зумовлені ним безпосередньо (схуднення, втрата апетиту, кровотеча, анемія та ін.). Пальпується пухлина, свідчить про те, що процес знаходиться вже в пізній стадії.

Зміни шлункової секреції, що залежать безпосередньо від раку, відсутні. Нормальна і підвищена кислотність шлункового соку не виключає раку шлунка.

Лікування раку шлунка

Єдиним радикальним методом лікування при раку шлунка залишається хірургічний метод. Хіміотерапія і променеве лікування як самостійні методи застосовуються тільки при протипоказаннях до операції.

Протипоказанням до радикального хірургічного лікування є рак шлунка 4 стадії. Відмовити хворому в операції тільки на підставі формального діагнозу супутнього захворювання неприпустимо. Знижувати ризик втручань у подібних хворих слід за допомогою активної передопераційної терапевтичної підготовки.

Обсяг операції вибирається індивідуально з урахуванням локалізації, поширеності та стадії раку шлунка, а також загального стану хворого.