Все про Гастроентерологію

Виразка шлунка і дванадцятипалої кишки

Виразкова хвороба (виразка) - це виразка слизової шлунка або дванадцятипалої кишки, захоплююче м'язовий шар стінки. Виразкова хвороба розвивається протягом життя у 5-10% людей, приблизно у половини з них протягом 5 років виникає загострення.

Принципи лікування виразкової хвороби

Лікування виразкової хвороби спрямоване на усунення симптомів і профілактику загострень і ускладнень. У більшості клінічних досліджень загоєння виразки розглядається як основна мета лікування і як критерій порівняльної оцінки ефективності різних препаратів. Однак практичний лікар повинен в першу чергу орієнтуватися на скарги хворого, а при лікуванні виразки дванадцятипалої кишки не слід прагнути довести її загоєння.

Молодим хворим без хронічних захворювань і з типовими скаргами спочатку проводять короткий курс емпіричної терапії.

Додаткові дослідження (рентгенологічне і ендоскопічне) виконують, якщо лікування неефективне, людям більш старшого віку, а також у випадках атипового або рецидивного перебігу.

Зменшення кислотності шлункового соку - основа успішного лікування виразкової хвороби. Цією дією володіють антациди, блокатори Н2-репепторов і омепразол.

Принципи лікування виразки шлунка

Злоякісне переродження виразки шлунка спостерігається в 5% випадків, тому при виявленні виразки рекомендують біопсію. Після 6-8 тижнів медикаментозного лікування слід повторити рентгенографію або ендоскопію. Якщо виразка не зменшується, проводять повторну біопсію. При зменшенні виразкового дефекту (але не повне зникнення) рентгенологічне дослідження або гастроскопію повторюють ще через 6 тижнів лікування. За великою виразкою спостерігають довше. Якщо виразка не загоюється, ставлять питання про оперативне лікування.

Доброякісна виразка шлунка. Ефективні циметидин, ранітидин і фамотидин. Потрібно спостерігати за хворим аж до повного загоєння виразки, щоб бути впевненим у відсутності злоякісного переродження. Препарати застосовують в тих же дозах, що і при гострій виразці дванадцятипалої кишки.

Принципи лікування виразки дванадцятипалої кишки

Злоякісне переродження виразки дванадцятипалої кишки вкрай рідко, і виразка часто заживає навіть без лікування. Однак показано, що застосування блокаторів Н2-рецегпоров, сукральфата і антацидів в високих дозах прискорює і підвищує швидкість і частоту загоєння. Препарати кожної з цих груп призводять до загоєння протягом 4-6 тижнів у 70-85% хворих у порівнянні з 40-50% на тлі плацебо.