Все про Гастроентерологію

Від чого буває діарея (пронос)

Хронічна діарея (пронос) може бути проявом як важкого захворювання, так і функціональних порушень.
Частий стілець малими порціями, позиви і тенезми вказують на поразку дистального відділу товстої кишки. Рясний стілець свідчить про поразку тонкої кишки. Стеаторея - ознака захворювання тонкої кишки або підшлункової залози.
Як правило, в розвитку діареї беруть участь два механізми: секреторний і осмотичний. Щоб зрозуміти, який механізм переважає, оцінюють реакцію на прийом їжі та голодування, а також визначають осмоляльність калу.
Осмотична діарея (пронос) обумовлена ​​порушенням всмоктування і накопиченням в кишечнику розчинених речовин. Вона зазвичай виникає після прийому лактози (при дефіциті лактази) і осмотичних проносних, таких як сульфат магнію, припиняється на тлі голодування.
Секреторна діарея викликана підвищеним виділенням води і електролітів в просвіт кишечника. Як правило, голодування не робить лікувальної дії. Секреторна діарея може бути викликана бактеріальними ентеротоксинами, гормонами, стимулюючими секрецію, деякими проносними, жовчними кислотами і жирними кислотами.
Діарея, в розвитку якої бере участь і осмотичний, і секреторний компонент, спостерігається при пошкодженні слизової кишечника внаслідок його запальних захворювань, при целіакії, лімфомі і ішемічному пошкодженні кишечника.
Порушення моторики кишечника, що виникає при синдромі роздратованої кишки, також викликає діарею (пронос).
Діарея часто виникає у гомосексуалістів (як у інфікованих, так і у не інфікованих вірусом імунодефіциту людини). Зазвичай вона обумовлена ​​інфекцією; виділяють один або кілька збудників. Причиною синдрому, який отримав назву "кишка гея", можуть бути як венеричні (сифіліс, гонорея, хламідіоз, простий герпес), так і інші (амебіаз, лямбліоз, сальмонельоз, шигельоз) інфекції. При СНІД кишкові інфекції викликаються також умовно-патогенними мікроорганізмами. Кал досліджують на найпростіші, яйця глист і кислотостійкі палички. Для уточнення діагнозу проводять біопсію тонкої кишки. Лямбліоз часто рецидивує і не піддається лікуванню. Лікування інфекцій, викликаних Cryptosporidium і М. avium, поки не розроблено.